Алсодукс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алсодукс (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алсодукс
Координати: 37°00′ СГШ 2°35′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Амадор Саез Саез
Површина
 • Вкупна 20 km2 (7,7 sq mi)
Надм. вис. 310 m (1.023 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 121
 • Густина 6,1/km2 (15,7/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Алсодукс е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алсодукс помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

105

104 113 112 109 119 121

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Alsodux - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Alsodux - Diputación Provincial de Almería