Алколеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алколеа (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алколеја
Амблем на Алколеја
Амблем
Map of Alcolea (Almería).png
Координати: 36°58′ СГШ 2°57′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Фернандо Утрила Енрикез
Површина
 • Вкупна 67 km2 (25,9 sq mi)
Надм. вис. 736 m (2,415 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 966
 • Густина 14,4/km2 (37,3/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Алколеја е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Поглед кон Алколеја

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алколеја помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

856

903 906 923 1,018 1,009 966

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Alcolea - Diputación Provincial de Almería