Алболодија (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алболодија
Знаме на Алболодија
Знаме
Map of Alboloduy (Almería).png
Координати: 37°02′ СГШ 2°37′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Антонио Салвадор Матарин Гил)
Површина
 • Вкупна 70 км2
Надм. вис. 377 м
Население (2005)
 • Вкупно 745
 • Густина 10,6/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Алболодија е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .


Демографски развој на Алболодија (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

811

812 800 765 765 764 745

Source: INE (Spain)