Албанчез (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Албанчез
Map of Albanchez (Almería).png
Координати: 37°17′ СГШ 2°10′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Франсиско Мартинез Гарсија
Површина
 • Вкупна 35 км2
Надм. вис. 465 м
Население (2005)
 • Вкупно 681
 • Густина 19,5/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Албанчез е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Албанчез (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

605

586 575 585 638 697 681

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (англиски) Albanchez Information - Tourist information for the town of Albanchez
  • (шпански) Albánchez - Diputación Provincial de Almería
  • Search Almeria Information and business directory for Almeria in English & Spanish