Абла (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Абла
Знаме на Абла
Знаме
Амблем на Абла
Амблем
Прекар(и): Абуленсе
Абла се наоѓа во Шпанија
Абла
Координати: 37°08′ СГШ 2°46′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Хозе Мануел Ортиз Боно
Површина
 • Вкупна 45 км2
Надм. вис. 861 м
Население (2005)
 • Вкупно 1.512
 • Густина 33,6/km2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Абла е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .