Разлика помеѓу преработките на „Хале (Зале)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 28 бајти ,  пред 9 месеци
с
Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден (7)
с (→‎Главни знаменитости: Правописна исправка, replaced: Неколку пати → Неколкупати)
с (Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден (7))
[[Универзитет Хале|Универзитетот во Хале]] бил основан во 1694. Сега е споен со [[Универзитет Витенберг|Универзитетот од Витенберг]] и е наречен ''[[Универзитет Мартин Лутер Хале-Витенберг]]''. Медицинската школа била основана од [[Фридрих Хофман]]. Универзитетската [[ботаничка градина]], [[Ботаничка градина на Универзитетот Мартин Лутер Хале-Витенберг]], потекнува од 1698.
 
Познатиот [[барок]]ен композитор [[Георг Фридрих Хендл]] биле роден во Хале во 1685, каде ги поминал првите 17 години од неговиот живот. Куќата, каде живеел сега е музеј и вдомува изложба за неговиот живот. Во спомен на композиторот, Хале го слави [[Фестивал Хендл, Хале|фестивалот Хендл]] од 1922, секоја година во јуни од 1952.
 
[[Август Херман Франке|''Франкеше Штифтунген'']] (Франке фондации) — дом на познатиот ''[[Штатсингехор цу Хале]]'', кој бил основан во 1116 и е еден од најстарите машки хорови во светот.
 
* Раниот [[барок]]ен композитор и [[оргулист]] [[Самуел Шајт]] (1587-1654), роден во Хале и поголемиот дел од животот кариерата ги поминал во Хале.
* [[Барок]]ниот композитор [[Георг Фридрих Хендл]] биле роден во Хале на 23 февруари 1685 и останал 17 години.
* [[Георг Кантор]] работел како професор на Универзитетот Хале.
* [[Доротеа Христијане Еркслебен]] од [[Кведлинбург]] (1715–1762) станала [[Доктор по медицина]] во 1754 на медицинскиот департман на Универзитетот Мартин Лутер (MLU).
* [[Џорџ Милер]] (1805–1898), координатѕор на сиропиталиштата во [[Бристол]], Англија.
* [[Лионел Фајнингер]] сликар кој основал неколку познати слики во Хале, вклучувајќи ги и тие во катедралата во Хале.
* [[Рајнхард Хојдрих]], еден од водечките нацисти во [[Втора светска војна|Втората светска војна]], биле роден во градот. Тој бил иден наследник на Хитлер. Хојдрих бил убиен од чешки партизан во [[Прага]] во 1942.
* [[Ханс-Дитрих Геншер]], поранешен заменик канцелар и со најдолг стаж на министер за надворешни работи на Германија, биле роден во Рајдебург, кој припаѓа на Хале денес.
* [[хугеноти]] – француски протестанти, околу 700 луѓе се доселиле во Хале од нивните домови по бркањето од Франција.
* [[Фабијан фон Шлабрендорф]] (1907–1980) адвокат, офицер, судија и член на германскиот отпор.
* [[Класична музика|Класичниот]] композитор [[Даниел Готлоб Тирк]] биле роден во Хале во 1750 и бил професор на Универзитетот во Хале.
* [[Фридрих Даниел Ернст Шлајермахер]] бил универзитетски свештеник и професор по теологија на Универзитетот во Хале, каде останал до 1807.
* [[Освалд Белке]], германски [[летачки првак]] во Првата светска војна, биле роден во 1891, надвор од Хале.
* [[Јоханес Хасебрек]] (1910–1977) командант на [[Концентрационен камп Грос-Розен]] биле роден во градот.
* [[Фридрих Лудвиг Јан]], студент по теологија на Универзитетот Хале 1796-1800, заминал во бегство и ја користел порфирната пештера над реката Зале на Клаусберге, оваа пештера е позната под името „Jahn Höhle“ (пештера), не само познат по неговите четири Ф како во „frisch, fromm, fröhlich, frei“ (свеж, побожен, среќен и слободен).
* [[Фридрих Муленберг]] бил првиот [[Спикер на американскиот Конгрес]], дипломирал на Универзитетот во Хале.

Прегледник