Нутрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нутрија
Нутрија
Период: доцен плиоцен-денес
Myocastor coypus 02.jpg
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Глодари
Семејство: Нутрии
Род: Нутрија
Вид: Нутрија
Биномен назив
Myocastor coypus
(Molina, 1782)

Нутрија, или којпу ((науч. Myocastor coypus)), е голем тревопасен, полуакватичен глодар и единствен член на фамилијата Myocastoridae. Потекнува од умерените зони на Јужна Америка, но луѓето го имаат пренесено во Северна Америка, Европа, Азија и Африка, првенствено заради одгледување за крзно.[2] Иако во некои региони сѐ уште го ценат поради крзното, неговиот деструктивен начин на исхрана и копање дупки го прават овој инвазивен вид штетник низ поголем дел од неговата животна средина.

Нутријата е присутна и ширум Македонија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lessa, E., Ojeda, R., Bidau, C. & Emmons, L. (2008). „Myocastor coypus“. Црвен список на МСЗП - загрозени видови во 2008 година. МСЗП 2008. Вчитано на 6 јануари 2009.
  2. LeBlanc, Dwight J. 1994. Prevention and Control of Wildlife Damage - Nutria. Animal and Plant Health Inspection Service.
  3. „Нутрии“. Македонска енциклопедија книга : стр. . (2009). Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]