Георг Листинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Георг Листинг
Животописни податоци
Родено имеГеорг Мориц Хаген Листинг
Роден(а)3 март 1987
ПотеклоGerman flag Germany
ЖанровиРок
Занимањагитарист за Токио Хотел
ИнструментиБас-гитара
Период на активност2001-сегашност
ИздавачиUniversal Music

Георг Листинг е роден на 31 март 1987 година во Хале. Георг е позната германска поп-рок ѕвезда, најдобро познат по тоа што е член на познатиот Германски рок бенд Токио Хотел. Тој е најголемиот член и басистот на бендот. Тој нема ниту браќа ниту сестри. Георг има зелено-сиви очи и кафеава коса. Висок е 1,78м и тежи 72 килограми.