Разлика помеѓу преработките на „1224“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.368 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-година според +престапна година според))
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1224. година се протега во 3860 и 3861, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3920 и 3921 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како 1767. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на 620 и 621 исламска година.
 
== Настани ==
 
* [[февруари]] - Во [[Карион де лос Кондес|Карион]] кралот на [[Кралство Кастилја|Кастилја]], [[Фернандо III Кастилски|Фердинанд III]], објавува дека има намера да продолжи со „[[Реконквиста]]“ против [[ел-Андалус]].<ref name="Linehan1999">{{cite book|title=The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300|year=1999|publisher=Cambridge University Press|isbn=0-521-36289-X|pages=668–699 [672]|first=Peter|last=Linehan|editor=Abulafia, David |chapter=Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre}}</ref>Истата година, [[Алмохадска династија|алмохадскиот калиф]] [[Јусуф II ел-Мустансир]] умира и е наследен од [[Абу Мухамед ел-Вахид]], но во ел-Андалус, двајца претенденти, исто така, ги бараат своите права на престолот. Оваа политичка нестабилност на муслиманската страна му овозможува на кастилискиот принц победоносно да ја започне својата кампања во октомври, со освојувањето на [[Кесада]], [[Шпанија]].
*
* Последните муслимански жители се протерани од [[Сицилија]] и [[Малта]].
 
* [[Ливонска крстоносна војна]]: Ливонските браќа на мечот ги поразуваат [[Естонци]]те. Со предавањето на тврдината [[Тарту]], само островите на [[Саремаа]] и [[Муху]] остануваат под контрола на [[Естонија]].
== Родени ==
* [[Теодор Ангел Дука Комнин]], владетел на [[Епирско деспотство]], го освојува [[Солунско Царство|Солунското Царство]].
 
* Основан е [[Универзитет Неапол]].
*
* За прв пат се споменува градот [[Битерфелд-Волфен]].
 
* [[Јуденбург]] ги добива своите градски привилегии.
== Починале ==
* [[Опава]] ги добива своите градски привилегии.
 
*
{{commonscat|1224}}
 

Прегледник