Разговор со корисник:Kiril Simeonovski

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ден на бугарската просвета и култура и на словенската писменост[уреди извор]

Благодарам за известувањето, може мала помош каде треба да повикам да се избрише страницата, бидејќи нема никакви релелвантни извори туку е креирана да создаде забунуа кај макеоднските читатели на википедија, со цел давање Бугарски акцент на светите браќа Кирил и Методиј? --Forbidden History (разговор) 13:52, 4 ноември 2020 (CET)[одговори]

Предлошката треба да се додаде на врвот од самата статија наместо на нејзината страница за разговор. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:59, 4 ноември 2020 (CET)[одговори]

Fountain tool[уреди извор]

Dear organizers,

According to the technique's limitation, WAM international team only collect the qualified WAM participant list from Fountain tool. If you are not familiar with Fountain tool we provide you a tutorial for it. If it's difficult to use Fountain tool to hold WAM in your Wikipedia please feel free to let us know. We can discuss the potential solution for event asap.

Best regards,

Wikipedia Asian Month International Team, 2020.11

бришење статија[уреди извор]

Здраво, дали може да ја избришете следната статија Корисник:Vikipedijanka/Луоху Комерцијален Град, и да ги проверите ситните промени кои ги имам направено деновиве на постоечки статии? Благодарам и поздрав. --Vikipedijanka (разговор) 22:14, 9 ноември 2020 (CET)[одговори]

Yes check.svgОк Избришано.--Kiril Simeonovski (разговор) 10:17, 10 ноември 2020 (CET)[одговори]

предлог тема за уредување[уреди извор]

Здраво, категоријава мислам дека може да биде надополнета со новосоздадени статии, доколку до сега не е организирано уредување на оваа тема. Поздрав --Vikipedijanka (разговор) 22:07, 11 ноември 2020 (CET)[одговори]

Веќе се организирани два уредувачки дена на таа тема, а вториот беше пред помалку од два месеца. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:06, 11 ноември 2020 (CET)[одговори]

дупла статија[уреди извор]

Корисник:95.156.23.62/Лилјана Манева треба да се избрише бидејќи веќе постои Лилјана Манева. Поздрав --77.28.235.204 (разговор) 00:30, 25 ноември 2020 (CET)[одговори]

дупла статија[уреди извор]

Озборувачка треба да се избрише бидејќи веќе постои Озборувачка (ТВ серија). Поздрав. --77.29.28.194 (разговор) 23:43, 28 ноември 2020 (CET)[одговори]

Yes check.svgОк Избришано.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:48, 28 ноември 2020 (CET)[одговори]

преместување[уреди извор]

Дали може страницава Правен факултет - Кочани да ја преместите на Правен факултет - Штип, бидејќи неколку години седиштето на факултетот е преместено во Штип? --77.29.170.94 (разговор) 23:36, 29 ноември 2020 (CET)[одговори]

Yes check.svgОк Преместено.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:44, 29 ноември 2020 (CET)[одговори]

предлог тема за уредување[уреди извор]

Здраво. Следните две предлошки Предлошка:Знамиња на македонските општини и Предлошка:Грбови на македонските општини може да се искористат како предлог за уредување на нови статии. Воедно, во двете предлошки има разлика меѓу Дебрца и Дебарца, па би ве замолила да ги поправите овие два поими онаму каде се погрешно употребени на Википедија. Поздрав --77.29.170.94 (разговор) 00:50, 30 ноември 2020 (CET)[одговори]

Дупла статија[уреди извор]

Посреден софтвер или Посредничка програмска опрема, едната треба да се избрише. Поздрав --77.28.238.226 (разговор) 15:40, 1 декември 2020 (CET)[одговори]

Системот HACCP или HACCP
Додадов предлошки за спојување. Потребно е најпрвин да се разгледа дали има содржина којашто може да се задржи од статиите коишто ќе бидат избирашни.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:38, 1 декември 2020 (CET)[одговори]
Тогаш погледнете ги и овие две [1]. Поздрав --77.28.238.226 (разговор) 22:43, 1 декември 2020 (CET)[одговори]

A request for translation[уреди извор]

Magic Wand Icon 229981 Color Flipped.svg

Здраво

I'm reaching out to you because you have translated a part of the Community Wishlist Survey documentation. The Survey needs you again. I'd be grateful if you helped with the following:

  1. Invitation for voting - this is essential and should be translated as soon as possible
  2. CentralNotice banner - this has been translated to many languages and just a review may be enough
  3. All the rest of the related documentation - might be good to get this translated, but is of the lowest priority.

I've also prepared a Translation hub with colourful tables to coordinate the translations. You might find that useful.

That's it! If you have any questions, please ask!

I believe your contributions will make it possible for more people to vote and get their wishes granted. Thank you in advance!

SGrabarczuk (WMF)

07:11, 3 декември 2020 (CET)

дупла статија[уреди извор]

Здраво, погледнете ги овие две Хемиска реакција и Хемиски реакции и равенки, на англиската Википедија постојат две одвоени статии, en:Chemical equation и en:Chemical reaction, така што едната македонска статија е поврзана со соодветната англиска, а другата македонска статија поврзува два поими во една статија, но содржински не е квалитетна па одлучете дали ќе ја избришете, или преименувате во Хемиска равенка, која според мене е посоодветна според нејзината содржина. Поздрав --77.29.29.80 (разговор) 15:08, 5 декември 2020 (CET)[одговори]

Родова еднаквост и Еднаков третман за жените и за мажите, втората статија е содржана во првата --77.29.29.80 (разговор) 15:54, 5 декември 2020 (CET)[одговори]
Википедија:Show preview, страницава е направена без да се однесува на нешто конкретно и треба да се избрише.
Реченицата од статијата Еднаков третман за жените и за мажите ја префрлив во Родова еднаквост и статијата сега пренасочува кон неа. Другите две ги избришав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:44, 5 декември 2020 (CET)[одговори]
Оптимизација на пребарувачи и Оптимизација за пребарувачи, втората треба да се избрише.
Кредитна картица да се преименува во Кредитна картичка.
Во ред се сите овие укажувања досега и постапено е по нив, но целата работа би се извршувала многу поефикасно доколку се додаваат предлошките {{бришење}} и {{спојување}} на врвот од статиите отколку да се пишува на кориснички страници за разговор затоа што така би можеле да бидат видени од целата заедница. Освен тоа, мој совет е да создадете корисничка сметка и да придонесувате од неа затоа што нуди многу погодности и би ни ја олеснила комуникацијата. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:12, 5 декември 2020 (CET)[одговори]

annotice и sitenotice[уреди извор]

Здраво, овие водат кон кавадаречко, треба да се пренасочат кон демиркаписко. Поздрав --77.28.233.247 (разговор) 13:43, 7 декември 2020 (CET)[одговори]

Wikipedia Asian Month 2020[уреди извор]

Wikipedia Asian Month 2020

Dear organizers,

Many thanks for all your dedication and contribution of meta:Wikipedia Asian Month 2020. We are here welcome you update the judge member list, status and ambassador list for Wikipedia Asian Month 2020. Here will be two round of qualified participants' address collection scheduled: January 1st and January 10th 2021. To make sure all the qualified participants can receive their awards, we need your kind help.

If you need some assistance, please feel free to contact us via sending email to info@asianmonth.wiki. To reduce misunderstanding, please contact us in English.

Happy New Year and Best wishes,

Wikipedia Asian Month International Team, 2020.12

Свети Јосиф[уреди извор]

Здраво Кирил. Те молам провери ја статијата повторно. Направив целосна обработка. Се надевам сега е во ред :) Andrew012p (разговор) 14:00, 13 јануари 2021 (CET)[одговори]

Здраво Kирил. Поправив и додадов нови рботи во статијата Свети Јосиф. Што мислиш сега? Дали може да биде избрана? Andrew012p (разговор) 17:55, 25 јануари 2021 (CET)[одговори]

Ќе ја разгледам статијата и ќе ти пишам. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:15, 26 јануари 2021 (CET)[одговори]

Wikipedia Asian Month 2020[уреди извор]

Dear user Kiril Simeonovski.

I am KOKUYO from WAM team. Congratulation for your succcess in holding WAM 2020 in your project. Could you kindly provide us the list of qualified participants? We will send out the google form for postcard as soon as we receive the list.

Looking forward to hearing from you soon.

Best regards,

--KOKUYO (разговор) 16:01, 13 февруари 2021 (CET)[одговори]

@KOKUYO: Sure. Could you please give me additional guidelines where the list should be sent? Thanks. Best regards.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:54, 13 февруари 2021 (CET)[одговори]
Here: info@asianmonth.wiki--KOKUYO (разговор) 17:02, 13 февруари 2021 (CET)[одговори]

Wikipedia Asian Month 2020 Postcard[уреди извор]

WAM logo without text.svg

Dear Participants, Jury members and Organizers,

Congratulations!

It's Wikipedia Asian Month's honor to have you all participated in Wikipedia Asian Month 2020, the sixth Wikipedia Asian Month. Your achievements were fabulous, and all the articles you created make the world can know more about Asia in different languages! Here we, the Wikipedia Asian Month International team, would like to say thank you for your contribution also cheer for you that you are eligible for the postcard of Wikipedia Asian Month 2020. Please kindly fill the form, let the postcard can send to you asap! For tracking the progress of postcard delivery, please check this page.

Cheers!

Thank you and best regards,

Wikipedia Asian Month International Team, 2021.02

Attn.[уреди извор]

https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Administrators%27_noticeboard/Incidents#About_user_Jingiby Да ве замолам да реагирате админите на МК вики овој корисник едно време беше блокиран на Мк вики ама продолжува со својата бугарска пропаганда на Англиската верзија Со почит--77.28.169.134 (разговор) 20:16, 12 април 2021 (CEST)[одговори]

мала помош[уреди извор]

Здраво Кирил,

Наидов на неколку технички проблеми при ажурирање на некои предлошки и статии. На пример погледни што ми дава во статијата Норвешка шума. Шаблонот Lua како да е проблематичен или така ми се чини?

Почна да ја ажурирам и оваа Предлошка:ЕУ теми, но имам проблем со sidebar-от.

Дали можеш некако да ми помогнеш или да ме упатиш до некој/нешто што би можело да ми помогне?

Однапред ти благодарам за каква било сугестија,

--Макс(разговор) 16:11, 25 мај 2021 (CEST)[одговори]

@SmartM&M: Здраво Макс, истиот проблем го забележувам и јас во многу статии, но искрено не знам во што е работата и зошто се јавува. Можеби Бојан ќе знае за што се работи и како да се реши. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:14, 25 мај 2021 (CEST)[одговори]
Здраво. Проблемот е во некакво несогласување на синтаксата помеѓу англиската и нашата Википедија, но кој не се решава со просто подновување на кодот; имаат направено некои подлабоки структурни измени кои мене ми се вон дофат како лаик. Предлагам да не се користи предлошкава сè додека не пронајдам начин да ја средиме работата. Поздрав. --Б. Јанкулоски ([[Разговор со корисник:|разговор]]) 00:51, 26 мај 2021 (CEST)[одговори]
@Bjankuloski06: Фала ви на двајцата! Се надевам ќе се среди бргу!

Молба[уреди извор]

Почитуван Кирил, ако имаш време Те молам направи страна за Љупчо Коцарев на Хрватската Википедија. Јас се обидов но прави проблем со „само потврдени корисници". Однапред благодарен.178.148.104.181 (разговор) 23:33, 11 јули 2021 (CEST)[одговори]

Дополнение, се обидов и на sh.wiki но добив бесмилсен одговор https://sh.wikipedia.org/wiki/Razgovor_sa_korisnikom:Igor_Windsor .178.148.104.181 (разговор) 23:39, 11 јули 2021 (CEST)[одговори]