Могила - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могила
археолошко наоѓалиште
Могила is located in Македонија
Могила
Местоположба на Могила во Македонија
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Археолошкото наоѓалиште Могила е населба и могила од римското време. На 2 км северозападно од селското училиште, на десната страна од стариот пат Кочани-Делчево, на површина од околу 150x100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни ќерамиди. Во непосредната близина се наоѓа оштетена могила со пречник во основата од 25 м и височина од 4-5 м.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Други археолошки наоѓалишта во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археоархеолошки наоѓалишта)

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]