Могила - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Могила
Могила is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Могила
Могила
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Могила
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Могила е населба и могила од римското време. На 2 км северозападно од селското училиште, на десната страна од стариот пат Кочани-Делчево, на површина од околу 150x100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни ќерамиди. Во непосредната близина се наоѓа оштетена могила со пречник во основата од 25 м и височина од 4-5 м.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Други археолошки локалитети во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошки локалитети)


Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]