Аврелијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Аурелијан)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аврелијан
Santa Giulia 4.jpg
Роден 9 септемвр 214 или 215
Сирмиум
Починал септември или октомври 275 (60 години)
Корлу, Тракија


Лукиј Домитиј Аврелијан[1] (на латински: Lucius Domitius Aurelianus) (септември, 214 или 215септември или октомври 275), познат само како Аврелијан, (римски владетел 270–275), бил вториот по ред најуспешен војник-владетел кој и помогнал на Римското Царство да ја придобие повторно нејзината моќ кон крајот на третиот и почетокот на четвртиот век.

За време на неговото владеење, империјата била обединета целосно, после петнаесет години немири, биле повратени голем дел од нејзините изгубени територии и намалени нападите на варварите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Неговото целосно име било Император Цезар Лукиј Домитиј Аврелиј Август, Германиј Максимус, Готик Максимус, Партис Максимус, Рестиј Ориент, Рестиј Орбис.