Тацит (цар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тацит
EmpereurTacite.jpg
Роден 200
Италија
Починал 276
Кападокија, денешна Турција

Тацит бил римски цар. Познат и како Марко Клаудиј Тацит . Со Римското Царство управувал од 275 до 276 година. Бил наследен од страна на Флоријан.