Разлика помеѓу преработките на „Сирија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
 
Во првата половина на 1967 година постоела воена состојба меѓу Сирија и [[Израел]]. Конфликтот довел до предвремени воздушни судири меѓу Израел и Сирија на 7 април<ref name="Tessler1994">{{cite book|author=Mark A. Tessler|title=A History of the Israeli-Palestinian conflict|url=https://books.google.com/books?id=3kbU4BIAcrQC&pg=PA382|year=1994|publisher=Indiana University Press|isbn=978-0-253-20873-6|page=382}}</ref>. Кога избувна [[Шестдневната војна]] меѓу Египет и Израел, Сирија се приклучила на војната и го нападнал Израел. Во последните денови од војната, Израел го свртел своето внимание кон Сирија, освојувајќи две третини од [[Голанска Висорамнина|Голанската Висорамнина]] за помалку од 48 часа<ref>{{cite news |title=A Campaign for the Books |work=Time |date=1 September 1967 |url=http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,837237,00.html }}</ref>. Поразот предизвикал расцеп меѓу Џадид и Асад околу тоа какви идни чекори треба да се преземат<ref name="Khatib2012">{{cite book|author=Line Khatib|title=Islamic Revivalism in Syria: The Rise and Fall of Ba'thist Secularism|url=https://books.google.com/books?id=S6FMnCyvCu4C&pg=PA34|date=23 May 2012|publisher=Routledge|isbn=978-0-415-78203-6|page=34}}</ref>.
[[File:Syrian Civil War map.svg|thumb|right|350px|Воена ситуација во Сириската граѓанска војна почнувајќи од 26 јануари 2019 година.<br />{{legend|#ebc0b3|Контролирана од [[Сирија|Сириска Арапска Република]]}}{{legend|#e2d974|Контролирана од [[Западен Курдистан]] ([[Сириски Демократски Сили|СДС]])}}{{legend|#cae7c4|Контролирана од [[Сириска Опозиција]] и [[Ахрар аш-Шам]]}}{{legend|#aac7a4|[[Турска окупација на Северна Сирија|Контролирана]] од [[Турција]]}}{{legend|#b4b2ae|Контролирана од [[(ИСИС)]]}}{{legend|#fff7fd|Контролирана од [[Тахрир ел-Шам]] ([[ел-Нусра]])}}<br />]]
 
Несогласувањата се развиле меѓу Џаадид, кој го контролирал партискиот апарат и Асад, кој ја контролирал војската. Повлекувањето на сириските сили од [[1970]] година за помош на [[Палестинска ослободителна организација|ПЛО]] за време на „Црниот септември“ со [[Јордан]] го одразило ова несогласување<ref>{{cite news |url=http://edition.cnn.com/2007/POLITICS/11/28/nixon.papers/index.html |title=Jordan asked Nixon to attack Syria, declassified papers show |publisher=CNN |date= 28 November 2007|accessdate=25 October 2008}}</ref>. Борбата со власта кулминирала со сириската револуција во ноември 1970 година, со бескрупулозно воено уништување што го поставил ел-Асад како најголемиот моќник во владата<ref name=ps>{{cite book |last=Seale |first=Patrick |authorlink=Patrick Seale |title=Asad: The Struggle for the Middle East |publisher=[[University of California Press]]|year=1988|isbn=978-0-520-06976-3}}</ref>.
 
 
Во голема промена во односите со другите арапски држави и со западниот свет, Сирија учествувала во американската војна во [[Заливска војна|Персискиот залив]] против [[Садам Хусеин]]. Сирија учествувала на мултилатералната Мадридска конференција од 1991 година, а во текот на 1990-тите години се вклучила во преговори со [[Израел]]. Овие преговори не успеале и немало директни сириско-израелски разговори по состанокот на претседателот ел-Асад со тогашниот претседател [[Бил Клинтон]] во Женева во март 2000 година.
 
[[File:Syrian Civil War map.svg|thumb|right|350px|Воена ситуација во Сириската граѓанска војна почнувајќи од 26 јануари 2019 година.<br />{{legend|#ebc0b3|Контролирана од [[Сирија|Сириска Арапска Република]]}}{{legend|#e2d974|Контролирана од [[Западен Курдистан]] ([[Сириски Демократски Сили|СДС]])}}{{legend|#cae7c4|Контролирана од [[Сириска Опозиција]] и [[Ахрар аш-Шам]]}}{{legend|#aac7a4|[[Турска окупација на Северна Сирија|Контролирана]] од [[Турција]]}}{{legend|#b4b2ae|Контролирана од [[(ИСИС)]]}}{{legend|#fff7fd|Контролирана од [[Тахрир ел-Шам]] ([[ел-Нусра]])}}<br />]]
 
Хафиз ел-Асад починал на [[10 јуни]] [[2000]] година. Неговиот син, [[Башар ел-Асад]] бил избран за претседател на изборите. Во почетокот на неговото владеење започнала т.н. Дамаска пролет, но движењето беше задушено, затворајќи некои од неговите лидери<ref name=Alan>{{cite book|last=George|first=Alan|title=Syria: neither bread nor freedom|year=2003|publisher=Zed Books|location=London|isbn=978-1-84277-213-3|pages=56–58|url=https://books.google.com/books?id=dFdbVVcKsSIC}}</ref>. Во следниот период земјата се насочила кон некои пазарни реформи<ref name="The Sturdy House That Assad Built"/><ref name=autogenerated4>{{cite web |url=http://www.meforum.org/683/syrian-reform-what-lies-beneath |first=Farid N. |last=Ghadry |title=Syrian Reform: What Lies Beneath |date=Winter 2005 |work=The Middle East Quarterly }}</ref><ref>{{cite news |url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/2579331.stm |title=Profile: Syria's Bashar al-Assad |date=|accessdate=25 October 2008 |publisher=BBC News}}</ref>.

Прегледник