Асасини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Асасини
Основана1090 г.
Видсекта
Правен статусвоенизирана организација
Седиште
Службени јазициарапски
персиски
други

Асасини (персиски: حَشّاشین, арапски: الحشَّاشين) — членови на тајна шиитска секта на Исмаили од сектата Низари, кои живееле во планините на Персија (денешен Иран) и Сирија помеѓу 1090 и 1275 г.[1] Фанатичните претставници на движењето на исмаилискиот огранок на шиитскиот ислам, за да ги постигнат своите цели, претпочитале да дејствуваат жестоко и тајно, избегнувајќи отворени судири, а со тоа предизвикувајќи им многу пречки на политичките противници од своето време, пред сѐ на сунитската селџучка власт.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Was the medieval order of Assassins a real thing?“. History (англиски). 2020-06-01. Посетено на 2023-10-13.
  2. „The Order of Assassins Was Very Real and Very Deadly“. HowStuffWorks (англиски). 2022-09-21. Посетено на 2023-10-13.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]