Арапска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лига на арапски држави
جامعة الدول العربية
Jāmiʻat ad-Duwal al-ʻArabīyah
Знаме Амблем
Местоположба на Арапска Лига
Административно местоКаиро, Египет a
Службен јазик
Демоним Арапи
Тип регионална организација
Членови
Лидери
 •  Секретаријат на Лигата Ахмед Абул Гејт
 •  Арапско собрание Али Ал-Дакбаши
 •  Претседателство на Советот  Либан
Законодавство Арапско собрание
Основана
 •  Александриски протокол 22 март 1945 
Површина
 •  Вкупна површина 13.132.327 км2 
Население
 •  проценка за 2015 г. 423.000.000[2] 
 •  Густина 27.17 жит/км2 
БДП (ПКМ) проценка за 2016 г.
 •  Вкупен $6.484 трилиони (4th
 •  По жител $9,347 
БДП (номинален) проценка за 2011 г.
 •  Вкупно $3.526 трилиони 
 •  По жител $4,239 
Валута
Часовен појас (UTC+0 to +4)
Страница
www.LasPortal.org
а. од 1979 до 1989, Тунис, Тунис.
б. суспендирана Сириската Арапска Република

Арапската лига (арап. الجامعة العربية, Jāma ʻat ad-Duwal al-ʻArabiyya) официјално наречена Лига на арапските држави, е регионална организација на арапските земји од Блискиот Исток и северна Африка. Организацијата е формирана во 1945., и денес брои 22 членки. Главна цел е да се координира нивната соработка, да се обезбеди независноста и суверенитетот, и генерално да се координираат работите и интересите на арапските земји."[3]

Арапската лига е вклучена во политичките, економските, културните и социјалните програми наменети за промоција на интересите на членките. Таа е форум на земјите-членки за координација на нивните политички позиции и за помирување на споровите. Највисок орган на лигата е Советот на лигата и секоја членка има по еден глас во Советот. Заклучоците на Советот се обврзувачки само за членките кои гласале за нив.

Членки на Арапската лига се некои од најбогатите земји во светот со нафта и природен гас; ова ѝ дава на организацијата особена тежина во глобалната политика. Во продолжение се прикажани членките на лигата и нивниот БДП:

Земја БДП БДП по жител
Саудиска Арабија Саудиска Арабија 572,200,000,000 20,700
Египет Египет 431,900,000,000 5,400
Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати 145,800,000,000 55,200
 Алжир 268,900,000,000 8,100
 Кувајт 138,600,000,000 55,300
Мароко Мароко 127,000,000,000 3,800
Либија 78,790,000,000 13,100
Катар Катар 68,870,000,000 75,900
Оман Оман 61,210,000,000 19,100
Тунис Тунис 77,160,000,000 7,500
Судан Судан 107,800,000,000 2,500
Сирија Сирија 86,590,000,000 4,500
Либан Либан 40,650,000,000 10,400
Јемен Јемен 52,610,000,000 2,400
Бахреин Бахреин 24,610,000,000 34,700
Јордан Јордан 28,180,000,000 4,700
Мавританија Мавританија 5,818,000,000 1,800
Комори Комори 1,262,000,000 600
Џибути Џибути 1,878,000,000 1,000
Сомалија Сомалија 5,575,000,000 600

Наводи и други врски[уреди | уреди извор]

  1. Syria suspended from Arab League, The Guardian
  2. вкупно население 450 милиони, CIA Factbook estimates an Arab population of 533 million, see article text.
  3. Pact of the Arab League Архивирано на 7 октомври 1999 г., Avalon Project, accessed 12 June, 2007.