Африканска Унија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Африканска Унија
الاتحاد الأفريقي
Union africaine
Unión Africana
União Africana
Umoja wa Afrika
Химна
Let Us All Unite and Celebrate Together
Административен центарАдис Абеба, Етиопија
Работни јазици арапски
англиски
шпански
француски
португалски
свахили
Членство 55 африкански земји
Лидери
 •  Претседател Џакаја Киквете
 •  Претседател на комисија Жан Пинг
Основана
 •  како Организација на африканско единство 25 мај 1963 
 •  како Африканска Унија 9 јули 2002 
Површина
 •  Вкупна 29.757.900 км2 (1 ва1)
Население
 •  проценка за 2005 г. 850 милиони 
 •  Густина 25.7 жит/км2 (177 та1)
БДП (ПКМ) проценка за 2003 г.
 •  Вкупен US$ 1.515 трилиони (16 та1)
 •  По жител $1,896 
БДП (номинален) проценка за 2003 г.
 •  Вкупно $514 милијарда 
 •  По жител $643 
Часовен појас (UTC-1 to +4)
1. Ако се смета за една држава.

Африканската Унија е меѓународна организација во која членуваат 55 африкански држави. Основана е на 9 јули 2002 година и е создадена од Африканската економска заедница и Организација на африканско единство. Седиштето е во Адис Абеба во Етиопија.

Африканската Унија се стреми да има една валута - афро валута. Исто така се стреми за обединување на воените сили, но и сите други институции на членките. Целта на унијата е да и помогне на демократијата на африканските држави, човековите права и економијата на африканските држави особено преку прекинување на внатрешните конфликти во Африка и создавање на единствен пазар.

Членство[уреди | уреди извор]

Моментални членки
 Алжир
Ангола Ангола
Бенин Бенин
Боцвана Боцвана
Буркина Фасо Буркина Фасо
Бурунди Бурунди
Камерун Камерун
Зелен 'Рт Зелен ’Рт
Централноафриканска Република Централноафриканска Република
Чад Чад
Комори Комори
Брег на Слоновата Коска БСК
Демократска Република Конго Демократска Република Конго
Република Конго Република Конго
Џибути Џибути
Египет Египет
Екваторска Гвинеја Екваторска Гвинеја
Еритреја Еритреја

Етиопија Етиопија
Габон Габон
Гамбија Гамбија
Гана Гана
Гвинеја Гвинеја
Гвинеја Бисао Гвинеја-Бисао
Кенија Кенија
Лесото Лесото
Либерија Либерија


Flag of Libya.svg Либија
Мадагаскар Мадагаскар
Малави Малави
Мали Мали
Мавританија Мавританија
Маврициус Маврициус
Мозамбик Мозамбик
Намибија Намибија
Нигер Нигер
Нигерија Нигерија
Руанда Руанда
Западна Сахара
Сао Томе и Принципе Сао Томе и Принципе
Сенегал Сенегал
Сејшели Сејшели
Сиера Леоне Сиера Леоне
Сомалија Сомалија
Јужна Африка ЈАР
Судан Судан
Flag of Eswatini.svg Есватини
Танзанија Танзанија
Того Того
Тунис Тунис
Уганда Уганда
Замбија Замбија
Зимбабве Зимбабве
Поранешни членови

Мароко Мароко ја напуштила (Организација на африканско единство) во 1984 година.

Проблеми на Унијата[уреди | уреди извор]

Африканската унија се соочува со многу проблеми, вклучувајќи ги и проблемите со здравјето како што е на пример маларијата и сидата. Исто така се соочува и со политички проблеми како на пример судар со недемократските општества и режими и многу граѓански војни, економските проблеми како што се проблеми со зголемување на стандардот на живеење, сиромаштијата, неписменоста, еколошки проблеми и проблеми со меѓународни законски акти, а особено деколонизацијата на Западна Сахара.

Економија[уреди | уреди извор]

Комбинацијата на африканските држави во унијата претставува 17 светска економија со БДП од 500 милијарди американски долари, и е веднаш зад Холандија. Со споредна на БДП со ППП, економијата на Африканската Унија брои 1.515 трилиони американски долари и ја рангира Унијата на 11 место веднаш зад Бразил. Во исто време, Унијата има долг од 200 милијарди американски долари.

Целите на Африканската Унија вклучуваат и создавање на единствена трговска зона, потрошувачка унија, единствен пазар, централна банка и монетарна унија а особено единствена валута. Плановите за валутата се да се направи единствена валута до крајот на 2023 година.[1].

Јазици на Африканската Унија[уреди | уреди извор]

Во согласност со уставниот акт на Африканската Унија, работни јазици во рамките на Унијата се арапски јазик, англиски јазик, француски јазик и португалски јазик како и африкански јазици ако е можно користење на истите.[2] Со протокол на уставен акт на Унијата прифатен во 2003 (кој сѐ уште не на сила) се додадени шпански јазик, свахили и секој друг африкански јазик и работните шест јазици се именувани како службени јазици.[3] Во праксата, преводот на документите на Африканската Унија на било кој од службените јазици создава значителен застој и потешкотии за развој на бизнисот. Во 2001 година е создадена Африканска академија на јазици за да промовира африкански јазици помеѓу африканското население.

Географија[уреди | уреди извор]

Карта на Африканската Унија.

Членките на Африканската Унија ја покриваат речиси сета територија на Африка и неколку острови покрај бреговите на Африка. Географијата на Африка е многу разновидна, меѓу кои и најголемата пустина Сахара, големи и пространи џунгли и савани и најголемата река во светот Нил.

Африканската Унија има површина од 29,922,059 км2 со 24,165 км2 брег. Поголем дел од оваа површина се наоѓа во континентална Африка, а додека сосем мал дел отпаѓа на острови како што се Мадагаскар и некои околни острови и заедно се околу 2% од вкупната површина.

Симболи[уреди | уреди извор]

Грбот на Африканската Унија се состои од златна лента закачен со црвени прстени и палмови листови од околу и формираат круг во кој е претставена Африка со златна боја. Црвените прстени ја претставуваат африканската солидарност и пролиената крв за слобода на Африка од колонизаторите. Палмовите листови го претставуваат мирот во Африка. Златната боја и мотиви го претставуваат богатството на Африка а додека зелената боја ги претставуваат надежта и аспирациите на африканските нации. Африка е претставена без граници како симбол на единството на државите.

Знамето на Африканската Унија е претставено со зелени хоризонтални ленти и тенки златни линии а додека во центарот се наоѓа грбот на Африканската Унија. Исто така и во знамето зелената боја ги претставува надежта и аспирациите на африканските нации а златната боја го претставува богатството на Африка. Боите ги претставуваат панафриканските бои и колорит.

Африканската Унија прифатила нова химна која се вика Let Us All Unite and Celebrate Together или „Ајде сите да се обединиме и прославуваме заедно“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Profile: African Union“. BBC News. 2006-07-01. Посетено на 2006-07-10.
  2. Article 25, Constitutive Act of the African Union.
  3. Article 11, Protocol on Amendments to the Constitutive Act of the African Union