Ханански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Канански јазици
Cana'ani
Изговор канани
Застапен во
Подрачје
Јазично семејство
семитско
Писмо хананска азбука
Јазични кодови
ISO 639-3

Ханански јазици — јазици во групата на семитските јазици. На овие јазици зборувале древните народи на Ханан, Израел, Феникија, како и Филистејците.