Разлика помеѓу преработките на „Општина Сарај“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Самоуправа и политика: Јазична исправка, replaced: == Администрација и политика == → == Самоуправа и политика ==
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство ==)
с (→‎Самоуправа и политика: Јазична исправка, replaced: == Администрација и политика == → == Самоуправа и политика ==)
== Општествени установи ==
 
== АдминистрацијаСамоуправа и политика ==
Во 2017 година, општината имала вкупно 540 вработени, од кои 31 биле вработени во општинската администрација, а останатите во општинските јавни [[Претпријатие|претпријатија]].<ref>„Мора ли Шилегов да прима 101 нов работник, кога на располагање има 7.620?“, ''Скопско Ехо'', бр. 75, 7.6.2018, стр. 4-5.</ref> Градоначалник на општина Сарај е [[Блерим Беџети]] од редовите на [[ДУИ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.sec.mk/zakluchok-za-konechnost-na-rezultati-od-glasanjeto-vo-vtoriot-krug-na-lokalnite-izbori-2017/|title=Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017|last=|first=|date=|work=[[Државна изборна комисија на Македонија]]|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=3 декември 2017}}</ref> Советот на општина Сарај е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:
 

Прегледник