Административна поделба на Турција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на пописните региони во Турција
Карта на окрузите во Турција

Турција се дели на следниве административни единици (по хиерархиски редослед):

Покрај ова, земјата е поделена на 7 пописни региони, кои немаат административна улога, туку служат само за статистички цели.Поврзано[уреди | уреди извор]