Прејди на содржината

Области во Либан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на областите во Либан

Либан е поделен на 6 области („мухафази“). Областите потоа се делат на окрузи, а тие пак, на општини. Еве список на областите (со нивните административни центри во загради):

  1. Бејрут (Бејрут)
  2. Планински Либан (Бабда)
  3. Северна (Триполи)
  4. Бека (Захла)
  5. Набатија (Набатија)
  6. Јужна (Сидон)

Во поново време се одобрени се уште две области, но сè уште не се воведени:[1]

  • Акар
  • Балбек-Хермел

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-03-15. Посетено на 2013-03-06.