Административна поделба на Пакистан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на покраините и териториите во Пакистан

Пакистан е поделен на четири покраини, една сојузна престолнинска територија, две автономни територии и група од племенски подрачја под сојузна управа.[1] Земјата понатаму се дели на уште четири степени на единици: 27 области, 105 окрузи (ضلع, „зила“), преку 400 подокрузи (تحصیل, „техсил“)[2] и неколку илјади сојузни совети на локалната самоуправа.

Покраини[уреди | уреди извор]

Покраините и териториите во Пакистан се следниве:

Бр. Покраина урду Админ. центар Население[3] Површина
(км²)[3]
Густина
(жит/км²)
Карта
1 Белуџистан (покраина) بلوچستان Квета 4,8% 39,3% 18,9
2 Хајбер Пахтунхва (покраина) خیبرپختونخوا Пешавар 12,9% 8,5% 238,1
3 Пенџаб (покраина) پنجاب Лахор 53,7% 23,3% 358,5
4 Синд (покраина) سنڌ سندھ Карачи 22,2% 16,0% 216
5 Престолнинска територија Исламабад وفاقی دارالحکومت Исламабад 0,6% 0,1% 888,8
6 Сојузно-управувани племенски територии وفاقی قبائلی علاقہ جات Пешавар 2,3% 3,1% 116,7
7 Азад Кашмир آزاد کشمیر Музафарабад 2,2%[4] 1,5%[4] 223,6
8 Гилгит-Балтистан گلگت - بلتستان‎ གིལྒིཏ་བལྟིསྟན Гилгит 1,3% 8,2% 24,8
Пакистан پاکستان Исламабад 182.000.000 881.889 226,6

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Устав на Пакистан“ (PDF). Министерство за надворешни работи на Пакистан. Посетено на 30 март 2010. |section= е занемарено (help) (англиски)
  2. во Синд, подокрузите се нарекуваат „талука“ (تعلقہ)
  3. 3,0 3,1 „Површина, население, густина и сооднос на градското и селското население по административни единици“. Организација за попис на населението на Пакистан. 1998. Архивирано од изворникот 2005-01-05. Посетено на 31 март 2010. (англиски)
  4. 4,0 4,1 „Особености на населението“. Управа на Азад Кашмир. 1998. Архивирано од изворникот 2010-04-09. Посетено на 31 март 2010. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]