Список на најдолги реки

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на најдолги реки во светот. Во него се наведени сите реки во светот коишто се со должина подолга од 1.000 км.

Дефиниција за должина[уреди | уреди извор]

Поглед на реката Нил, од брод за крстарење, помеѓу Луксор и Асуан во Египет

За да се објасни должината на реките се користи едноставната дефиниција за должина, па така должина на една река е растојанието во километри од нејзиниот извор до нејзиниот истек. Но денес во светот постојат многу несогласности по ова прашање, бидејќи многу реки имаат поголема ширина и длабочина, но помала должина (на пр. реката Амазон е со најголем волумен, но не и најдолга река). Според ова најсоодветно е дека реката е подолга доколку има поголема должина, но не и поголем волумен.

Реки подолги од 1.000 км[уреди | уреди извор]

Континентите се означени со боите
Африка Азија Австралија Европа Северна Америка Јужна Америка
Река Должина (км) Сливна повр. (км2) Прибл. истек (м³/с) Се влева во Држави низ кои минува
1.** Нил 6.650 3.349.000 5.100 Средоземно Море Етиопија, Еритреја, Судан, Уганда, Танзанија, Кенија, Руанда, Бурунди, Египет, Демократска Република Конго
2.** Амазон 6.400
6.915.000 219.000 Атлантски Океан Бразил, Перу, Боливија, Колумбија, Еквадор, Венецуела, Гвајана
3. Јангцекјанг
(Чанг Јианг)
6.300
1.800.000 31.900 Источнокинеско Море Кина
4. Мисисипи со Мисури 6.275
2.980.000 16.200 Мексикански Залив САД, Канада
5. Енисеј со Ангара и со Селенга 5.539
2.580.000 19.600 Карско Море Русија, Монголија
6. Хоангхо
(Жолта Река)
5.464
745.000 2.110 Бохајско Море
(Балхае)
P.R. China
7. Об со Иртиш 5.410 2.990.000 12.800 Опски Залив Русија, Казахстан, Кина,Монголија
8. Конго со Чамбеши
(Zaire)
4.700
3.680.000 41.800 Атлантски Океан Демократска Република Конго, Централноафриканска Република, Ангола, Конго, Танзанија, Камерун, Замбија, Бурунди, Руанда
9. Амур со Аргун
(Хејлунгѓанг)
4.444 1.855.000 11.400 Охотско Море Русија, Кина, Монголија
10. Лена 4.400
2.490.000 17.100 Лаптевско Море Русија
11. Меконг
(Ланцанг Јианг)
4.350 810.000 16.000 Јужнокинеско Море Лаос, Тајланд, Кина, Камбоџа, Виетнам, Мјанмар
12. Мекензи со Мирна Река и со Финли 4.241
1.790.000 10.300 Бофортово Море Канада
13. Нигер 4.200
2.090.000 9.570 Гвинејски Залив Нигерија (26,6%), Мали (25,6%), Нигер (23,6%), Алжир (7,6%), Гвинеја (4,5%), Камерун (4,2%), Буркина Фасо (3,9%), Брегот на слоновата коска, Бенин, Чад
14. Парана 3.998
3.100.000 25.700 Атлантски Океан Бразил (46,7%), Аргентина (27,7%), Парагвај (13,5%),Боливија (8,3%), Уругвај (3,8%)
15. Мари со Дарлинг 3.750
1.061.000 767 Енкаунтеров Залив Австралија
16. Волга 3.645 1.380.000 8.080 Касписко Езеро Русија(99,8%), Казахстан (0,2%)
17. Шат ел-Араб со Еуфрат 3.596
884.000 856 Персиски Залив Ирак (40,5%), Турција (24,8%), Иран (19,7%), Сирија (14,7%)
18. Пурус 3.379 63.166 8.400 Амазон Бразил, Перу
19. Мадејра со Маморе 3.239 850.000 17.000 Амазон Бразил, Боливија, Перу
20. Јукон 3.184 850.000 6.210 Берингово Море САД (59,8%), Канада(40,2%)
21. Инд
(Синду)
3.180 960.000 7.160 Арабиско Море Пакистан, Индија, Кина, автономната област (Кашмир), Авганистан (6,3%)
22. Сао Франциско 3.180*
(2.900)
610.000 3.300 Атлантски Океан Бразил
23. Сир Дарја - Нарин 3.078 219.000 703 Аралско Езеро Казахстан, Киргистан, Узбекистан, Таџикистан
24. Салуен
(Ну џанг)
3.060 324.000 3.153[1] Андаманско Море Кина (52,4%), Мјанмар (43,9%), Тајланд (3,7%)
25. Св. Лоренц со Нијагара со Детроит со Св. Клер со Св. Марис и со Св .Луис (Сент Луис) 3.058 1.030.000 10.100 Свети Лоренцов Залив Канада (52,1%), САД (47,9%)
26. Рио Гранде (Рио Браво) 3.057
(2.896)
570.000 82 Мексикански Залив САД (52,1%), Мексико (47,9%)
27. Долна Тунгуска река 2.989 473.000 3.600 Енисеј Русија
28. Брамапутра 2.948* 1.730.000 19.200[2] Бенгалски Залив Индија (58,0%), Кина (19,7%), Непал (9,0%), Бангладеш (6,6%), неодредено Индија/Кина (4,2%), Бутан (2,4%)
29. Дунав 2.850* 817.000 7.130 Црно Море Романија (28,9%), Унгарија (11,7%), Австрија (10,3%), Србија (10,3%), Германија (7,5%), Словачка (5,8%), Бугарија (5,2%), Босна и Херцеговина (4,8%), Хрватска (4,5%), Украина (3,8%), Молдавија (1,7%).
30. Токантинс 2.699 1.400.000 13.598 Атлантски Океан, Амазон Бразил
31. Замбези 2.693* 1.330.000 4.880 Мозамбикански Канал Замбија (41,6%), Ангола (18,4%), Зимбабве (15,6%), Мозамбик (11,8%), Малави (8,0%), Танзанија (2,0%), Намибија, Боцвана
32. Виљуј 2.650 454.000 1.480 Лена Русија
33. Арагваја 2.627 358.125 6.172 Токантинс Бразил
34. Аму Дарја 2.620 534.739 1.400 Аралско Езеро Узбекистан, Туркменистан, Таџикистан, Авганистан
35. Јапура
(Рио Јапура)
2.615* 242.259 6.000 Амзазон Бразил, Колумбија
36. Нелсон со Саскачеван 2.570 1.093.000 2.575 Хадсонов Залив Канада, САД
37. Парагвај
(Рио Парагвај)
2.549 900.000 4.300 Парана Бразил, Парагвај, Боливија, Аргентина
38. Колима 2.513 644.000 3.800 Источносибирско Море Русија
39. Ганг 2.510 907.000 12.037[3] Брамапутра, Бенгалски Залив Индија, Бангладеш
40. Пилкомајо 2.500 270.000 Парагвај Парагвај, Аргентина, Боливија
41. Горен Об 2.490 Об Русија
42. Ишим 2.450 177.000 56 Иртиш Казахстан, Русија
43. Хуруа 2.410 200.000 6.000 Амазон Перу, Бразил
44. Урал 2.428 237.000 475 Касписко Езеро Русија, Казахстан
45. Арканзас 2.348 505.000
(435.122)
1.066 Мисисипи САД
46. Убанги со Уеле 2.300 4.003 Конго Демократска Република Конго, Централнофриканска Република
47. Олењок 2.292 219.000 1.210 Лаптевско Море Русија
48. Днепар 2.287 516.300 1.670 Црно Море Русија, Белорусија, Украина
49. Алдан 2.273 729.000 5.060 Лена Русија
50. Рио Негро 2.250 720.114 26.700 Амазон Бразил, Венецуела, Колумбија
51. Колумбија 2.250 (1.953) 415.211 7400 Тихи Океан САД, Канада
52. Колорадо (западен САД) 2.333 390.000 1.200 Калифорниски Залив САД, Мексико
53. Бисерна Река со Сјанг 2.200 437.000 13.600 Јужнокинеско Море Кина(98,5%), Виетнам (1,5%)
54. Ред Ривер 2.188 78.592 875 Мисисипи САД
55. Ајејаравади
(Иравади)
2.170 411.000 13.000 Андаманско Море Мјанмар
56. Касаи 2.153 880.200 10.000 Конго Ангола, Демократска Република Конго
57. Охајо со Алегени 2.102 490.603 7.957 Мисисипи САД
58. Ориноко 2.101 880.000 30.000 Атлантски Океан Венецуела, Колумбија
59. Тарим 2.100 557.000 Лоп Нур Кина
60. Сингу 2.100 Амазон Бразил
61. Орање 2.092 1.300   Атлантски Океан ЈАР, Намибија, Боцвана, Лесото
62. Северна Саладо 2.010 Парана Аргентина
63. Витим 1.978 Лена Русија
64. Тигар 1.950 Шат ел-Араб Турција, Иран, Сирија, Иран
65. Сонгуа 1.927 Амур Кина
66. Тарахос 1.900 Амазон Бразил
67. Дон 1.870 425.600 935 Азовско Море Русија
68. Скаменета Тунгуска Река 1.865 240.000 Енисеј Русија
69. Печора 1.809 322.000 Баренцово Море Русија
70. Кама 1.805 507.000 Волга Русија
71. Лимпопо 1.800 413.000 Индиски Океан Мозамбик, Зимбабве, ЈАР, Боцвана
72. Гвапоре (Itenez) 1.749 Маморе Бразил, Боливија
73. Индигирка 1.726 360.400 1.810 Источносибирско Море Русија
74. Снејк 1.670 279.719 1.611 Колумбија САД
75. Сенегал 1.641 419.659 Атлантски Океан Сенегал, Мали, Мавританија
76. Уругвај 1.610 370.000 Атлантски Океан Уругвај, Аргентина, Бразил
77. Син Нил 1.600 Нил Етиопија, Судан
78. Черчил 1.600 Хадсонов Залив Канада
79. Катанга 1.600 Лаптевско Море Русија
80. Окаванго 1.600 делтата Окаванго Намибија, Ангола, Боцвана
81. Волта 1.600 Гвинејски Залив Гана, Буркина Фасо, Того, Брегот на слоновата коска, Бенин
82. Бени 1.599 Мадејра Боливија
83. Плат 1.594 Мисури САД
84. Тобол 1.591 Иртиш Казахстан, Русија
85. Џуба со Шебеле 1.580* Индиски Океан Етиопија, Сомалија
86. Иса (Путумајо) 1.575 Амазон Бразил, Перу, Колумбија, Еквадор
87. Магдалена 1.550 Карипско Море Колумбија
88. Хан 1.532 Јангцекјанг Кина
89. Ломами 1.500 Конго Демократска Република Конго
90. Ока 1.500 Волга Русија
91. Пекос 1.490 Рио Гранде (Рио Браво) САД
92. Горен Енисеј 1.480 Енисеј Русија, Монголија
93. Годавари 1.465 Бенгалски Залив Индија
94. Колорадо (Тексас) 1.438 Мексикански Залив САД
95. Рио Гранде (Гвапај)(Боливија) 1.438 Ичило Боливија
96. Белаја 1.420 Кама Русија
97. Купер со Бароко 1.420 Езеро Ејке Австралија
98. Марањон 1.415 Амазон Перу
99. Днестар 1.411 (1.352) Црно Море Украина, Молдавија
100. Бенуе 1.400 Нигер Камерун, Нигерија
101. Или
(Јили)
1.400 Езеро Балкаш Кина, Казахстан
102. Варбуртон со Георгина 1.400 Езеро Ејре Австралија
103. Јамуна 1.376 Ганг Индија
104. Сатлеџ 1.370 Ченаб Кина, Индија, Пакистан
105. Вјатка 1.370 Кама Русија
106. Фрејзер 1.368 7.900 Тихи Океан Канада
107. Кура 1.364 Касписко Езеро Азербејѕан, Грузија, Ерменија, Турција, Иран
108. Гранде 1.360 Парана Бразил
109. Бразос 1.352 Мексикански Залив САД
110. Љао 1.345 Бо Хај Кина
111. Јалонг 1.323 Јанцекјанг Кина
112. Игуасу 1.320 Парана Бразил, Аргентина
113. Ољокма 1.320 Лена Русија
114. Рајна 1.320 198.735 2330 Северно Море Германија, Франција, Швајцарија, Холандија, Австрија, Белгија, Луксембург, Лихтенштајн, Италија
115. Северна Двина со Сукона 1.302 357.052 3332 Бело Море Русија
116. Кришна 1.300 Бенгалски Залив Индија
117. Ирири 1.300 Ксингу Бразил
118. Нармада 1.289 Арабиско Море Индија
119. Отава 1.271 Св.Лоренц Канада
120. Зеја 1.242 Амур Русија
121. Журуена 1.240 Тапажос Бразил
122. Горна Мисисипи 1.236 Мисисисипи САД
123. Атабаска 1.231 МЕкензи Канада
124. Елба }(Лаба) со В‘лтава 1.231 148.268 711 Северно Море Германија, Чешка
125. Канејдијан 1.223 Арканзас САД
126. Северен Саскачеван 1.220 Саскачеван Канада
127. Вал 1.210 Орање ЈАР
128. Шире 1.200 Замбези Мозамбик, Малави
129. Нен
(Нони)
1.190 Сонгуа Кина
130. Грин Ривер 1.175 Колорадо САД
131. Милк Ривер 1.173 Мисури САД, Канада
132. Чиндвин 1.158 Ајејаравади (Иравади) Мјанмар
133. Санкуру 1.150 Касаи Демократска Република Конго
134. Џејмс 1.143 Мисури САД
135. Капуас 1.143 Јужнокинеско Море Индонезија
136. Хелменд 1.130 Хамум и Хелменд Авганистан, Иран
137. Мадре де Диос 1.130 Мадејра Перу, Боливија
138. Тиете 1.130 Парана Бразил
139. Вичегда 1.130 Северна Двина Русија
140. Сепик 1.126 77.700 Тихи Океан Папуа Нова Гвинеја, Индонезија
141. Кимарон 1.123 Арканзас САД
142. Анадир 1.120 Анадирскин Залив Русија
143. Јиалинг 1.119 Јангцекјанг Кина
144. Лиард 1.115 Мекензи Канада
145. Вајт Ривер 1.102 Мисисипи САД
146. Хуалага 1.100 Марањон Перу
147. Кванго 1.100 263.500 2.700 Касаи Ангола, Демократска Република Конго
148. Гамбија 1.094 Атлантски Океан Гамбија, Сенегал, Гвинеја
149. Ченаб 1.086 Инд Индија, Пакистан
150. Јелоустоун 1.080 Мисури САД
151. Доњец 1.078 (1.053) Дон Украина, Русија
152. Бермехо 1.050 Парагвај Аргентина, Боливија
153. Флај Ривер 1.050 Папуански Залив Папуа Нова Гвинеја, Индонезија
154. Гвавијаре 1.050 Ориноко Колумбија
155. Кускоквим 1.050 Берингово Море САД
156. Тенеси 1.049 Охајо САД
157. Даугава 1.020 Залив Рига Латвија (Летонија), Белорусија, Русија
158. Хила 1.015 Колорадо САД
159. Висла 1.014 Балтичко Море Полска
160. Лоара 1.012 Атлантски Океан Франција
161. Есеквибо 1.010 Атлантски Океан Гвајана
162. Копер 1.010 Дон Русија
163. Тежо
(Тахо)
1.006 Атлантски Океан Шпанија, Португалија
164. Колорадо (Аргентина) 1.000 Атлантски Океан Аргентина

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Syvitski, James P. M., Vörösmarty, Charles J., Kettner, Albert J., Green, Pamela. „Impact of Humans on the Flux of Terrestrial Sediment to the Global Coastal Ocean“. Архивирано од изворникот на 2006-09-19. Посетено на 2006-02-27. Недостасува |author1= (help)CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. „River and Drainage System of Bangladesh“. Посетено на 2007-02-27.
  3. Ganges - Farakka