Витим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витим
Vitim posle Bambuyki.jpg
Местоположба
Физички особености
Должина1.978 км
Особености на сливот
Карта на поречјето на Витим

Витим (руски: Витим) е река во источен Сибир (Русија) долга 1.978 км[1][2], голема притока на реката Лена.

Географски карактеристики[уреди | уреди извор]

Реката извира на источните падини на планината Икатска во близина на населеното место Багдарин во Бурјатската република во источен Сибир, каде се спојуваат два водотеци Витимкан и Чина[2]. Витим има поречје големо околу 227,000 [[км2]], која се протега од Бурјатската република до Иркутската област.

Нивото на водата многу варира, за време на дождовната сезона од мај до октомври просечниот проток може да биде и до 4,900 m³/s на сливот во реката Лена, па нивото на водата во реката расте за 8-10 метри, но во текот на зимата кога нема врнежи од март до април паѓа и до 80 m³/s [2]. Крајот околу Бодајбо е познат како наоѓалиште на злато[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]