Тобол

Координати: 58°09′14″N 68°12′55″E / 58.1539° СГШ; 68.2153° ИГД / 58.1539; 68.2153
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тобол
Soutok řek Irtyš a Tobol. Tobolsk (Rusko). Уреди на Википодатоците
Местоположба
Физички особености
УстиеИртиш
Должина1591 км
Особености на сливот
Сливот на реката Тобол

Тобол (руски: Тобол ; казашки: Тобыл) е река во Курганската и Тјумењската област во Русија и Казахстан, лева притока на Иртиш. Долга е 1591 км. Сливното подрачје зафаќа површина од 426.000 км2. Просечниот истек во устието изнесува 805 м3/с. Долното течение замрзнува кон крајот октомври и ноември, а горното течение во ноември. Мразот се топи во втората половина на април и почетокот на мај. Пловна е во должина од 437 км од устието.

Историја[уреди | уреди извор]

Тобол е една од четирите значајни реки во Сибирскиот ханат. Во 1428 г. се одиграла Битката на Тобол, во која ханот загинал борејќи се против војската на Абулајр Хан[1]

Населени места на Тобол[уреди | уреди извор]

Поважни притоки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

58°09′14″N 68°12′55″E / 58.1539° СГШ; 68.2153° ИГД / 58.1539; 68.2153