Аргун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аргун
Ергуне бира, Аргунь
Хајлар
Река
Поглед на руската територија преку Аргун од Шевеј, Кина
Потекло на името: монголски: эргэнэ = „противвртеж“
Земји Кина, русија
Русија Забајкалски крај
Кина: Внатрешна Монголија
Извор Керулен
 - место 195 км од Улан Батор
 - височина 1.961 м
Утока Амур
Должина 1.620 км
Слив 164.000 км2
Истек
 - просечен 340 м3
Сливот на Аргун
Сливот на Аргун
Сливот на Аргун

Аргун (руски: Аргунь)or Ергун (монголски: Эргүнэ мөрөн; манџурски: Ергуне бира; кинески: 额尔古纳河) — река во Азија што образува дел руско-кинеската граница. Во горното течение (во Кина) реката се нарекува Хајлар (海拉尔河, трск. хајлаер хе). Долга е 1.620 км и ја означува границата (уредена со Нерчинскиот договор од 1689 г.) помеѓу Русија и Кина во должина од околу 944 км, сè додека не се влее во Амур. Името потекнува од бурјатскиот поим Ургенгол (урге „широка“ + гол „река“).[1]

Извира од западната страна на венецот Голем Хинган во Внатрешна Монголија. Се слева со заедно со Шилка во Уст Стрелка и го образува Амур.

Керлен–Аргун–Амур[уреди | уреди извор]

Во годините со поголемо количество на врнежи, неистечното езеро Хулун знае да се излие на северниот брег, и водата да се прелее во Аргун по 30 км. Речниот систем Керулен–Аргун–Амур има вкупна должина од 5.052 км.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Е.М. Поспелов, Географические називания мира (Москва: Русские словари, 1998), стр. 42.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 53°20′N 121°28′E / 53.333° СГШ; 121.467° ИГД / 53.333; 121.467