Шилка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шилка
Amur watershed.png
Шилка во сливот на Амур
ЗемјаРусија, Монголија
Слив
Сливна повр.206.000 км²
Физички особености
Должина555 км
Проток
  • Просечен:
    440 м³/с

Шилка (руски: Ши́лка, евенкиски: Силькари) — река во Забајкалскиот крај во југоисточна Русија. Долга е 560 км и се појавува со спојувањето на реките Онон и Ингода. На руско-кинеската граница се спојува со реката Аргун и така го образува Амур. Пловна е по целото течение.

Името на реката доаѓа од евенкискиот поим шилки што значи „клисура“.[1]

Еве табела на просечната полноводност на Шилка во м³/с по месеци, врз основа на 50-годишно набљудување.[2].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Шилка — „Речник на современите географски називи“ (руски)
  2. Податоци од мерната станица „Часоваја“

Координати: 53°19′58″N 121°28′49″E / 53.33278° СГШ; 121.48028° ИГД / 53.33278; 121.48028