Вичегда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вичегда
руски: Вычегда
VytchegdaRiver.jpg
Поглед кон реката
ЗемјаРусија
Слив
УстиеСеверна Двина
41 м
Сливна повр.121.000 км2[1]
Физички особености
Должина1.130 км[1]
Проток
  • Просечен:
    3.332 м3[2] -->
ДВР [ru]03020200112103000013575
Вичегда на Ризницата

Вичегда е десна притока на реката Северна Двина во Архангелската област во Русија.

Реката е долга 1.130 км со површина на слив од 121.000 км2. Реката има претежно нивален режим. За високиот водостој пловна е до Волдин (959 к). Просечниот годишен проток на устието изнесува 1.100 м3/с. Заледена е од ноември до мај.

Главни пристаништа се Солвичегорск, Јаренск, Межог, Ајкино, Сиктивкар и Уст-Кулом.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Вычегда. Great Soviet Encyclopedia.
  2. Dvina – Ust-Pinega