Вичегда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вичегда
руски: Вычегда
Поглед кон реката
Утока Северна Двина
Земји во сливот Русија
Должина 1.130 км[1] км
Надм. вис. на устието 41 м м
Прос. проток 3.332 м³/с[2] --> м3/сек
Сливно подрачје 121.000 км²[1] км2

Вичегда е десна притока на реката Северна Двина во Архангелската област во Русија.

Реката е долга 1.130 км со површина на слив од 121.000 км². Реката има претежно нивален режим. За високиот водостој пловна е до Волдин (959 к). Просечниот годишен проток на устието изнесува 1.100 м³/с. Заледена е од ноември до мај.

Главни пристаништа се Солвичегорск, Јаренск, Межог, Ајкино, Сиктивкар и Уст-Кулом.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]