Индигирка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Indigirka
Местоположба
CountryRussia
Физички особености
Извор 
 • надм. вис.792 метарs (2,598 ст)
УстиеEast Siberian Sea
 • координати
71°26′32″ N; 150°51′39″ E / 71.4422° СГШ; 150.8608° ИГД / 71.4422; 150.8608Координати: 71°26′32″ N; 150°51′39″ E / 71.4422° СГШ; 150.8608° ИГД / 71.4422; 150.8608
Должина1,726 kм (1,072 ми)
Големина на сливот360,400 km2 (139,200 ми)
Проток 
 • просечен1,810 m3/s (64,000 cu ft/s)
Особености на сливот

Индигирка ( Russian  ; јакутски: Индигиир ) е река во Репулика Саха во Русија помеѓу Јана на запад и Колима на исток. Таа е долга 1,726 kiloметарs (1,072 ми) . Површината на неjзиниот слив изнесува 360,000 км2

Историја[уреди | уреди извор]

Изолираното село Руско Устие, сместено на речната делта на Индигирка, е познато по уникатната традиционална култура на руските доселеници чии предци дошле таму пред неколку векови. Некои историчари претпоставуваат дека селото Руско Усти било населено од Поморс на почетокот на 17 век.[1]

Во 1638 година истражувачот Иван Ребров стигнал до Индигирка.[2] Во приближно исто време, Позник Иванов се искачил на притоката на долна Лена, го преминал опсегот Верхојанск до горна Јана и потоа го преминал опсегот Черски до Индигирка. Во 1642 година, Михаил Стадухин стигнал до копно преку Индигирка од Лена.

Зашиверск на Индигирка бил важен колонијален форум за време на раните денови на руската колонизација. Последователно било напуштено во 19 век. Други историски населби, сега веќе долго време напуштени, биле Подшиверск и Ујандинско Зимовје.

Во 1892–94 година, баронот Едуард Фон Тол извршил геолошки истражувања во сливот на Индигирка (меѓу другите далечно-источни сибирски реки) во име на Руската академија на науките. Во текот на една година и два дена експедицијата поминала 25,000 kiloметарs (16,000 ми), од кои 4,200 kiloметарs (2,600 ми) биле одење по реките, правејќи геодетски истражувања на патот.

Курс[уреди | уреди извор]

Потекнува од сливот на 251 kiloметарs (156 ми) долгата река Туора-Јурјах (позната и како Хастах, Калкан или Калкан) [3] и 63 kiloметарs (39 ми) долгата Тарин-Јурјах,[4] и двете потекнуваат од северните падини на опсегот Калкан .

Во својот повисок тек, реката тече северозападно долж најнискиот дел на висорамнината Ојмјакон . Свртувајќи се кон север, пресекува неколку подружници на опсегот Черски . На местото каде што го преминува опсегот Чемалгин, реката се стеснува и се влева во длабока клисура, формирајќи водопад. Свртувајќи се кон север, Индигирка длабоко преминува низ опсегот Мома и тече североисточно со меандрирање преку низината Аби и се проширува до 500 м. Понатаму на север, каде што теренот станува целосно рамен, Индигирка се дели на гранки на 130 км од устата, формирајќи делта со ширина од 5.500 км2. Нејзините води завршуваат во заливот Колима, во Источносибирското Море.[5]

Индигирка замрзнува во октомври и останува под мразот до мај-јуни.

Притоки[уреди | уреди извор]

Главните притоки на Индигирка се:

Пристаништа, населби и економија[уреди | уреди извор]

Главни пристаништа на реката се:

Постои потрага по злато во сливот на Индигирка.

Индигирка изобилува со разни риби. Меѓу највредните се неколку видови на бела риба, како што се венце, чир, муксун, инконну ( нелма ), омул итн.

Усти[уреди | уреди извор]

Индигирка формира голема делта, која се состои од голем број потоци (секој е означен на руските мапи како фото ка ( речна рака )) и острови. Околу 100 kiloметарs (62 ми) пред да стигне во Источно Сибирско Море (70°48′45″ N; 148°54′58″ E / 70.8126° СГШ; 148.9162° ИГД / 70.8126; 148.9162 ), реката се дели на два големи текови на североисток. Левата (најзападна) рака е позната како Руско-Устинскаја Протока ; десната рака, Средњаја протока (руски за „средната рака“). Понатаму низводно, третата голема рака, Колимскаја протока се дели од Средњаја протока.

Додека Средњаја Протока значи „средна рака“, имињата на главните западни и источни краци ја означуваат и нивната релативна локација. Колимската протока или Колимское устје е раката што се наоѓа на источната страна, т.е. „страната на Колима“ на делтата (раката најблиску до Колима, источниот сосед на Индигирка). Руско-устинскаја протока, очигледно порано позната како едноставно Руское устие [6] е онаа рака што се наоѓа на западната страна, т.е. „руската страна“ на делтата (што значи, страната најблиску до (европската) Русија). Деновиве името на Руско-Устинскаја Протока се појавува како да е формирано од името на старото руско село Руское Устие сместено таму, но најверојатно тука имало спротивност, селото го носело името на реката ( рускоее устие ) до кое се наоѓало.

Неколку рамни острови се формираат од каналите на делтата. Наведени од исток кон запад, главните се:

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. Tatyana Bratkova "Russkoye Ustye". Novy Mir, 1998, no. 4 (руски)
  2. Lantzeff, George V., and Richard A. Pierce (1973). Eastward to Empire: Exploration and Conquest on the Russian Open Frontier, to 1750. Montreal: McGill-Queen's U.P.
  3. Russian State Water Register - Река Хастах (Торо-Юрях, Туора-Юрях, Калкан)
  4. Russian State Water Register - Река Тарын-Юрях
  5. Google Earth
  6. Indigirka in Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary