Прејди на содржината

Пурус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реката Пурус.

Пурус (португалски: Rio Purus, шпански: Purús) е десна притока на реката Амазон и една од најголемите реки во Јужна Америка[1]. Настанува со спојување на реките Кујар и Куриуја во Перу, а притоа тече низ бразилска Амазонија. Долга е 3,210 километри. Се влева во Амазон западно од реката Мадејра.

Географија[уреди | уреди извор]

Пурус има поречје од 63,166 км² и просечно истекување од 8,400м³/с. Пурус се формира во перуанските прашуми на реката Учајали од повеќе помали водотоци со источните падини на планината Анди.

Наводи[уреди | уреди извор]