Тиете

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Tietê
Река
Земја Бразил
Регион Јужна Америка
Извор Салесополис, Сера до Мар
 - височина 1.120 м
Утока Реката Тиете
 - височина 280,5 м
Должина 1.150 км
Слив 150,000 км²
Истек
 - просечен 2.500 м3 [1][2]
Карта на басенот на реката Ла Плата, покажувајќи ја реката Тиете како тече од Сао Пауло до реката Парана.
Карта на басенот на реката Ла Плата, покажувајќи ја реката Тиете како тече од Сао Пауло до реката Парана.

Тиете (португалски: Rio Tietê) е река во Бразил, долга 1,130 километри[3].

Географски карактеристики[уреди | уреди извор]

Реката извира на падините на масивот Мар источно од градот Сао Паоло на југот од Бразил. Од изворот тече во правец северозапад се до националниот парк „Ilha Grande“ на границата на бразилските држави Парана и Јужно Мато Гросо каде што се влива во реката Парана[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chapter 4. Hydrological basins: International Development, Research Centre
  2. As much as ≈600 m³/s of the river discharge is diverted into Ilha Solteira Dam reservour, the rest of Tietê discharge (≈1900 m³/s) goes into Parana through Três Irmãos Dam. This scheme allows avoid water loss related to power limitation of Três Irmãos hydro plant (880 MW).
  3. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/595430/Tiete-River
  4. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/595430/Tiete-River