Прејди на содржината

Селенга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селенга
Сэлэнгэ
Селенга во Русија
Главен извор Делгер
Спореден извор Идер
Влив на изворите Олон голин билчир
 - местоположба Хувсѓол, Монголија
 - координати 49°15′40″N 100°40′45″E / 49.26111° СГШ; 100.67917° ИГД / 49.26111; 100.67917
Утока Бајкалско Езеро
Должина 992 км
Слив 447.000 км2
Истек во Уст-Кјахта
 - просечен 284 м3
 - максимален 601 м3 август
 - минимален 23 м3 февруари

Селенга руски: Селенга́) или Селенге (монголски: Сэлэнгэ мөрөн; бурјатски: Сэлэнгэ гол, Сэлэнгэ мүрэн — важна река во Монголија и Република Бурјатија, Русија. Се образува од реките Идер и Делгер и на крајот се влева во Бајкалското Езеро. Има вкупна должина од 992 км според едни[1][2], а 1.024 км според други извори.[3] Во нејзиното настанување учествува системот Енисеј-Ангара. Има истек од 935 м3/с кој завршува во Бајкалското Езеро, и со тоа сочинува речиси половина од речниот дотек во езерото, образувајќи делта со површина од 680 км2.

Името потекнува од евенскискиот поим селе (железо) и наставката -нга.[4] По реката е наречена и покраината Селенге во северна Монголија. На монголски пак, глаголот селех значи „плива“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. H. Barthel, Mongolei-Land zwischen Taiga und Wüste, Gotha 1990, стр. 34f
  2. „Сэлэнгэ мөрөн“. www.medeelel.mn. Посетено на 16 јули 2007.
  3. „Селенга“. Голема советска енциклопедија. www.yandex.ru. Архивирано од изворникот на 2020-05-12. Посетено на 5 мај 2009.
  4. Е.М. Поспелов, Географические названия Мира, Москва: Русские словари, 1998), стр. 378

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Селенга на Ризницата ?
  • Селенга — Министерство за природни ресурси на Република Бурјатија (руски)
  • Река Селенга Државен воден регистар на Русија (руски)