Меконг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Меконг
Megaung Myit, แม่น้ำโขง (Maenam Khong), ແມ່ນ້ຳຂອງ, Mékôngk, Tonle Thom, Cửu Long, Mê Kông, 湄公 (Méigōng)
Река
Поглед кон реката Меконг од Луанг Прабанг, Лаос
Земји Кина, Бурма (Мјанмар), Лаос, Тајланд, Камбоџа, Виетнам
Извор
 - место Планина Гуозонгмуча, Јушу, Тибетска Автономна Префектура, Чингхај, Кина
 - височина 5.224 м
 - координати 33°42′ СГШ 94°41′ ИГД / 
Утока Делта на Меконг
 - височина м
Должина 4.350 км
Слив 795.000 км²
Истек во Јужнокинеско Море
 - просечен 16.000 м3
 - максимален 39.000 м3
Заштитен статус
Службен назив: Middle Stretches of the Mekong River north of Stoeng Treng
Прогласено: 23 јуни, 1999 [1]
Mekong River watershed.png

Меконг — најдолга река во југоисточна Азија, извира на Тибетската Висорамнина, од каде што тече низ длабоки котлини и ја образува границата меѓу Бурма и Лаос. Низводно тече по линијата на тајландско-лаоската граница, а потоа низ Камбоџа до делтата што ја создава близу до градот Хо Ши Мин во Виетнам.

Наводи[уреди | уреди извор]

Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!