Рамсарска конвенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамсарска конвенција
Конвенција за водните живеалишта од меѓународна важност, особено за водните птици'
{{{image_alt}}}
Лого
Потпишан2 февруари 1971
МестоРамсар, Иран
На сила од21 декември 1975
УсловРатификација од 7 држави
Странки168
ЧуварГен. директор на УНЕСКО
Јазицианглиски, француски, германски и руски
Дојранското Езеро е рамсарско место

Рамсарска конвенција (полн назив: „Конвенција за водните живеалишта од меѓународна важност, особено за водните птици“) — меѓународен договор за заштита и одржливо користење на водните живеалишта (моклишта)[1] со цел да се спречи нивното уништување и да се нагласи нивната еколошка стопанска, културна, научна и рекреативна вредност. Наречена е по градот Рамсар во Иран, каде е потпишана во 1971 г.

Македонија има две рамсарски места: Преспанското и Дојранското Езеро.[2] Во 1994 г. е основан и Македонскиот рамсарски комитет.[3]

За конвенцијата[уреди | уреди извор]

Конвенцијата е осмислена и усвоена од 21 држава на собирот во градот Рамсар на 2 февруари 1971 г., чиј домаќин било Министерството за животна околина на Иран.[4] Стапила на сила на 21 декември 1975 г.

На 2 ноември 2013 г. постоеле 2.168 рамсарски места во 168 држави. Местата имаат вкупна површина од 206.632.105 хектари. Највеќе заведени места има Велика Британија (169), а најголем удел по површина има Канада (130.000 км²). Дефиницијата за водно живеалиште е прилично широка: морски подрачја не подлабоки од 6 м при осека, мочуришта, езера, езерца, оризарници и солани.[5]

Потписниците се состануваат на секои три години, почнувајќи од 1980 г. Досега на собирите се усвоени два амандмана во 1982 и 1987 г.[6]

Организацијата има постојан комитет, стручен одбор и секретаријат. Седишето се наоѓа во Гланд, Швајцарија, во кое е сместен и Меѓународниот сојуз за заштита на природата (МСЗП). Соработува со разни еколошки организации за подобар успех во делувањето.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Матична страница на Рамсарската конвенција (англиски) посет. 10 јули 2011 г
  2. Список на рамсарски места, 24 октомври 2013 (англиски)
  3. За друштвото Архивирано на 7 август 2013 г. — Друштвото за проучување и заштита на птиците на Македонија (ДПЗПМ)
  4. „Sad news: death of Mr Eskandar Firouz“. Call of the Curlew (англиски). 11.03.2020. Посетено на 2022-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  5. Viney, Michael (2013). „We're a wet country“. Irish Times. Архивирано од изворникот на 2013-02-28. Посетено на 9 февруари 2013. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  6. Рамсар: Кратка историја (англиски) посет. 7 ноември 2009 г

Надворешни врски[уреди | уреди извор]