Лимпопо (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За провинцијата со истото име, видете Лимпопо.
Меандрите на Лимпопо

Реката Лимпопо се наоѓа во Јужна Африка. Таа извира од внатрешноста на овој регион и тече источно кон Индискиот Океан. Таа е долга околу 1,600 километри. Лимпопо е втората најголема река во регионот. Таа е и граница помеѓу ЈАР и Боцвана на северозапад, како и со Зимбабве на север. Речната граница која ја формира Лимпопо е долга 640 километри. Постојат и неколку брзаци на оваа река.