Окаванго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Окаванго
Okavango
река
Знак за реката Окаванго во Боцвана.
Земји Ангола, Намибија, Боцвана
Утока
 - местоположба Мореми, Боцвана, Боцвана
Должина 1.700 км
Слив 530.000 км²
Истек
 - просечен 475 м3
 - максимален 1.000 м3
 - минимален 350 м3
Карта на басенот на реката Окаванго
Карта на басенот на реката Окаванго

Окаванго е река во Јужна Африка. Окаванго е четврта најдолга река во Јужна Африка. Реката е долга 1.600 километри и тече во југоисточен правец. Реката извира во Ангола, каде е позната како Кубанго. Јужно таа ја сочинува границата меѓу Ангола и Намибија, а потоа тече на територијата на Боцвана и ја сочинува познатата делта.

Реката не се влива во отворена водна површина, како што се мориња или океани. Наместо тоа, реката се празни во мочуриште во пустината Калахари и тоа место е познато како Делта на Окаванго.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 18°57′43″S 22°29′04″E / 18.96194° ЈГШ; 22.48444° ИГД / -18.96194; 22.48444