Замбези

Координати: 18°34′14″S 36°28′13″E / 18.57056° ЈГШ; 36.47028° ИГД / -18.57056; 36.47028
Од Википедија — слободната енциклопедија
18°34′14″S 36°28′13″E / 18.57056° ЈГШ; 36.47028° ИГД / -18.57056; 36.47028
Замбези
Zambezi
река
Замбези кај соединувањето на границите на Намибија, Замбија, Зимбабве и Боцвана
Прекар: besi
Земји Замбија, ДР Конго, Ангола, Намибија, Боцвана, Зимбабве, Мозамбик, Малави, Танзанија
Извор
 - место Мунилунга, Замбија
 - височина 1.500 м
Утока Индиски Океан
 - местоположба Мозамбик
 - координати 18°34′14″S 36°28′13″E / 18.57056° ЈГШ; 36.47028° ИГД / -18.57056; 36.47028
Должина 2.574 км
Слив 1.390.000 км2
Истек
 - просечен 3.400 м3 [1][2]

Замбези — четврта по должина река во Африка. Извира како рекичка на ридовите Калена во југозападна Замбија и потоа тече кон исток, собирајќи ја водата од многуте мали притоки. Замбези достигнува ширина од околу 1.700 м пред да се спушти низ величествените Викториините Водопади, високи 108 м течејќи низводно од водопадите, на местото каде што реката ја создава границата меѓу Замбија и Зимбабве, нејзината длабока и широка долина ја потопи езеро долго 280 км, создадено во 1959 г., по изградбата на браната Кариба, каде што се произведува електричната енергија за таа област.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]