Прејди на содржината

Викториини Водопади

Координати: 17°55′28″S 25°51′24″E / 17.92444° ЈГШ; 25.85667° ИГД / -17.92444; 25.85667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Викториини Водопади
Викториините Водопади
Карта
МестоЛивингстон, Замбија
Викторија Фолс, Зимбабве
Координати17°55′28″S 25°51′24″E / 17.92444° ЈГШ; 25.85667° ИГД / -17.92444; 25.85667
ВидВодопад
Вкуп. висина355 ст (108 м) (во центарот)
Слапови1
РекаЗамбези
Прос. истек1088 м³/с
Службен назив: Mosi-oa-Tunya / Victoria Falls / Викториини Водопади
Тип:Природен
Критериуми:vii, viii
Прогласено:1989 , (на 13-от собир на Одборот на светското наследство)
Број509
Држави:Замбија и Зимбабве
Регион:Африка
„Ѓаволова катаракта“, најзападнен изданок на Викториините Водопади

Викториини Водопади (англиски: Victoria Falls) — водопад во јужна Африка на реката Замбези. Се наоѓа на границата помеѓу Замбија и Зимбабве.

Водопадот е широк преку 1,5 километри со падо од 128 метри. Дејвид Ливингстон, шкотски истражувач го открил водопадот во 1855 година и го нарекол според кралицата Викторија, иако локалното име на водопадот било „Дим кој грми“ (Mosi-oa-Tunya).[1] Водопадот се наоѓа на територијата на два национални паркови Национален парк Моси оа Туња во Замбија и националниот парк Викториини Водопади во Зимбабве и претставува една од најголемите туристички атракции на југот на Африка.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Водопад Виктория“. World Digital Library]. 1890–1925. Посетено на 1 јуни 2013.CS1-одржување: датумски формат (link)