Прејди на содржината

Гвавијаре (река)

Координати: 4°02′34″N 67°42′41″W / 4.0427° СГШ; 67.7115° ЗГД / 4.0427; -67.7115
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвавијаре
Местоположба
Физички особености
УстиеОриноко
Должина1.497 км
Особености на сливот
Карта на реката Гвавијаре

Гвавијаре (шпански: Río Guaviare) — река во Колумбија, притока на Ориноко.

Произлегува од реките Ариари и Гвајаберо, кои пак извираат во источниот дел на Андите. Долга е 1.497 км, и со тоа е најдолгата река во системот на Ориноко. Пловна е во должина од 630 км. Сливот зафаќа површина од 166.000 км2.[1] Реката Гвавијаре се смета за граница помеѓу областа Љанос и Амазонската прашума.

Главна притока на Гвавијаре е реката Инирида.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Colombia Guía Enciclopédica — C. A. Suárez (Bogotá 2002, ISBN 958-04-6806-0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

4°02′34″N 67°42′41″W / 4.0427° СГШ; 67.7115° ЗГД / 4.0427; -67.7115