Разлика помеѓу преработките на „Хале (Зале)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 65 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2814 (translate me))
с
По [[Втора светска војна|Втората светска војна]], Хале служел кратко време како главен град на административниот регион Саксонија-Анхалт, ова било сè до 1952, кога владата на [[Источна Германија]] ги распуштила нејзините покраини. Како дел од Источна Германија (до 1990), тој бил главен град на административниот округ („Bezirk“) Хале. Кога Саксонија-Анхалт повторно се создала како покраина, Магдебург станал главен град.
 
Според историски документи, градот Хале бил член на [[Ханзеатската лигаХанза]]та најмалкубарем од 1281 г.
 
== Главни знаменитости ==
{{Градови во Германија}}
{{Седишта на Окрузите на ГДР}}
{{Ханза}}
{{Ханзеатска Лига}}
 
[[Категорија:Хале| ]]

Прегледник