Лав III Сириец: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 33 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|burial_place =
|}}
'''Лав III Исавријанин''' или '''<span lang="mk" dir="ltr">Сириец</span>''' — ({{роден на|||675}} во денешен [[Караманмараш]] - {{починал на|18|јуни|741}} во {{починал во|Константинопол}}) — [[византиски цар]] кој владеел во периодот од [[717]] до [[741]] година<ref>{{cite book|last1=Craig, Graham, Kagan, Ozment, and Turner|title=The Heritage of World Civilazations|publisher=Prentice Hall|isbn=978-0-205-80766-6|page=321|accessdate=21 January 2015}}</ref>.
 
Лав III бил основач на на Исавриската или позната уште како [[Сириска династија]]. Лав III е еден од најважните византиски владетели, кој успеал да ја извади империјата од периодот на анархија и кој успеал да се справи со арапската закана, кога во август 718 година Арапите биле поразени од бугарскиот хан Тервел по кое била повлечена [[Опсада на Константинопол|опсадата на престолнината]] по четири години. Тој исто така ја наметнал новата црковна доктрина на [[Византиско иконоборство|иконоборството]]<ref>{{cite book

Прегледник