Преглед на Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Russian Federation (orthographic projection) - Crimea disputed.svg
Карта за проширување на Руската Федерација

Следниот преглед е даден како тематски водич за Русија.

Руската Федерација, позната и како Русија, е најголемата земја во светот.Има 17,075,400метри квадратни што значи повеќе од една осмина од вкупната копнена површина на Земјата.[1] Русија е прекуконтинентална земја што се протега низ цела северна Азија и 40% од Европа ; има 11 часовни појаси. Русија има 143 милиони луѓе и е деветта најнаселена земја. Русија има најголеми минерални и енергетски ресурси во светот, има најголеми шуми во светот, а нејзините езера содржат приближно една четвртина од свежата течна вода на Земјата.

Општа референца[уреди | уреди извор]

Географија на Русија[уреди | уреди извор]

Топографска карта на Русија што може да се зголеми

Географија на Русија

 Казахстан  Казахстан 6.846 км
 Кина  Кина 3.645 км
 Монголија  Монголија 3.441 км
 Украина  Украина 1.576 км
 Финска  Финска 1.313 км
 Белорусија  Белорусија 959 км
 Грузија  Грузија 723 км, вклучувајќи:
 Абхазија  Абхазија 255 км [2]
 Јужна Осетија  Јужна Осетија 70 км
 Полска  Полска 432 км
 Латвија  Латвија 292 км
 Естонија  Естонија 290 км
 Азербејџан  Азербејџан 284 км
 Литванија  Литванија 227 км
 Норвешка  Норвешка 196 км
 Северна Кореја  Северна Кореја 18 км
 • Крајбрежје: 37.653 км [3]

Животна средина на Русија[уреди | уреди извор]

Сателитска слика на Русија

Животна средина на Русија

 • Клима на Русија
 • Еколошки проблеми во Русија
 • Екорегиони во Русија
 • Обновлива енергија во Русија
 • Геологија на Русија
 • Национални паркови на Русија
 • Резерви на природата („Заповедници“) во Русија
 • Мочуриштата Рамсар во Русија
 • Заштитени области на Русија
 • Дивиот свет на Русија
  • Фауна на Русија
   • Птици на Русија
   • Цицачи на Русија

Географски карактеристики на Русија[уреди | уреди извор]

 • Фјордови во Русија
 • Ледниците на Русија
 • Острови на Русија
 • Езера на Русија
 • Планини во Русија
 • Рамнини на Русија
 • Реки на Русија
  • Водопади на Русија
 • Долини на Русија
 • Светски наследства во Русија

Региони на Русија[уреди | уреди извор]

Екорегиони на Русија[уреди | уреди извор]

Список на екорегиони во Русија

Поделби на Русија[уреди | уреди извор]

Поделби на Русија

Република Русија[уреди | уреди извор]
Области на Русија[уреди | уреди извор]
1 Амурска област 2 Архангелска област 3 Астраханска област 4 Белгородска област 5 Бријанска област 6 Чељабинска област 7 Чита област 8 Иркутска област 9 Ивановска област 10 Калининградска област 11 Област Калуга 12 Кемеровска област 13 Кировска област 14 Кострома област 15 Курганска област 16 Курска област 17 Ленинградска област 18 Липетска област 19 Област Магадан 20 Московска област 21 Мурманска област 22 Нижни Новгородска област 23 Новгородска област 24 Новосибирска област 25 Омска област 26 Оренбургска област 27 Ориолска област 28 Пенза област 29 Псковска област 30 Ростовска област 31 Рјазањска област 32 Сахалинска област 33 Самарска област 34 Саратовска област 35 Смоленска област 36 Свердловска област 37 Тамбовска област 38 Томск 39 Тверска област 40 Тулска област 41 Тјуменска област 42 Улјановска област 43 Владимирска област 44 Волгоградска област 45 Вологда област 46 Воронешка област 47 Јарославска област
Крај на Русија[уреди | уреди извор]
1 Крај на Алтај 2 Крај на Камчатка 3 Крај Хабаровск 4 Краснодарскиот крај 5 Краснојарскиот крај 6 Крај на Перм 7 Крај на Приморски крај 8 Крај на Ставропол 9 Забајкалски крај
Автономни покраини на Русија[уреди | уреди извор]
Autonomous oblast of Russia.png
Автономни окрузи на Русија[уреди | уреди извор]
Autonomous districts of Russia.png
1 Чукотка автономен округ 2 Ханти – Манси автономен округ 3 Ненетс автономен округ 4 Јамало-Ненец автономен округ
Федерални градови на Русија[уреди | уреди извор]
Federal cities of Russia.png
 1. Москва
 2. Санкт Петербург
 3. Севастопол
Општини на Русија[уреди | уреди извор]

Демографија на Русија[уреди | уреди извор]

Демографија на Русија

 • Попис од 2002 година

Политика на Русија

Гранки на владата на Русија[уреди | уреди извор]

Влада на Русија

Извршна гранка на владата на Русија[уреди | уреди извор]

Законодавна гранка на владата на Русија[уреди | уреди извор]

Судска гранка на владата на Русија[уреди | уреди извор]

 • Уставен суд на Руската Федерација
 • Врховниот суд на Русија

Надворешни односи на Русија[уреди | уреди извор]

Надворешни односи на Русија

 • Дипломатски мисии на Русија
 • Дипломатски мисии во Русија
 • Меѓународни контратерористички операции на Русија

Закон и ред во Русија[уреди | уреди извор]

Закон на Русија

 • Смртна казна во Русија
 • Устав на Русија
 • Криминал во Русија
 • Човекови права во Русија
  • Расизам во Русија
  • ЛГБТ-права во Русија
  • Слобода на вероисповед во Русија
 • Спроведување на законот во Русија
 • Слобода на медиуми во Русија

Воена на Русија[уреди | уреди извор]

Воена на Русија

 • Команда
 • Руски вооружени сили
  • Руски копнени сили
  • Руска морнарица
  • Руски воздушни сили
  • Стратешки ракетни трупи
  • Руски воени авиони
 • Воена историја на Русија
 • Воени редови на Русија

Локална самоуправа во Русија[уреди | уреди извор]

Локална самоуправа во Русија

Историја на Русија[уреди | уреди извор]

Историја на Русија, по период[уреди | уреди извор]

Републики[уреди | уреди извор]

Крај[уреди | уреди извор]

Области[уреди | уреди извор]

Сојузни градови[уреди | уреди извор]

 • Историја на Москва
 • Историја на Санкт Петербург

Историја на Русија, по предмет[уреди | уреди извор]

 • Руска култура
 • Економска историја на Руската Федерација
 • Филмска историја на Русија
 • Историја на иновации во Русија
 • Историја на Евреите во Русија
 • Историја на рускиот јазик
 • Воена историја на Русија
 • Поштенски марки и поштенска историја на Русија

Култура на Русија[уреди | уреди извор]

Спорт во Русија[уреди | уреди извор]

Спорт во Русија

 • Фудбал во Русија

Економија и инфраструктура на Русија[уреди | уреди извор]

Руска валута: Рубља

Економија на Русија

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Russia“. The World Factbook. United States Central Intelligence Agency. July 2, 2009. Посетено на July 23, 2009.
 2. 2,0 2,1 Russia recognizes Abkhazia and South Ossetia as independent states, thus bordering in total 16 countries, more than any other country. If only widely recognized states counted, Russia ties with China, each bordering 14 countries.
 3. Russia also borders the Caspian Sea, a remnant of the ancient Paratethys Sea.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Русија на Викимедииниот атлас

 • Интерфакс.com - Агенција за новини со седиште во Москва
 • Профил на Русија Информативна услуга на англиски јазик
 • Библиографска база на RussGUS со германски публикации за Русија (околу 175 000 позиции)
Владини ресурси