Курска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Курска област
Знаме на Курганската област Грб на Курската област
=Курска во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 29 800 [[км2]]
Население: 1 235 091( 2002)
Главен град: Курск
Густина на население: 41.4 жит. на км2
Повикувачки број: 46

Курска област (руски:Ку́рская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Курск.