Прејди на содржината

Будизмот во Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Будизмот во Русија (руски: Буддизм в России), историски гледано на руската територија почнава да се инкорпорира уште во раните години на XVI век кога руските истражувачи патувале и го испитувале Сибир, што сега е познато под името Руски далечен исток. Исто се смета дека индискиот крал Ашока испратил монаси во дој дел за да го шират будизмот низ целиот свет вклучувајќи го и Сибир.

Историја на будизмот и застапеност во Русија[уреди | уреди извор]

Првите будизтички верувања на руско тло се прифатени некаде околу езерото Бајкал и од тука набрзина се прозирува кон околните области. На крајот на XVII век будизмот веќе е доминантна религија во Тува. Калмиците кои се доелиле од Кина по долината на реката Волга исто така проповедале будизам. Во тоа време царските авторитети биле многу толерантни кон будистите.

Според последните податоци во Рудија има повеќе извори кои ја прогнозираат бројката на будистите. Но се семта дека тие со помеѓу 0,75%[1] - 1,1% - 1,45%[2] односно од 1.060.333 - 1.555.155 - 2.049.977 верници. Будизмот што се практикува во Русија е Теравада и Тибетски будизам.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „religiousintelligence.co.uk“. Архивирано од изворникот на 2008-04-06. Посетено на 2008-09-24.
  2. state.gov

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]