Крајни точки на Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гратчето Певек.
Елбрус

Ова се крајните точки на Русија во географски и топографски поглед.

Најсеверната и најисточната точка на Русија се совпаѓаат со оние на Евроазија (како на копното, така и на островите).

СССР ги имал истите крајни точки, со исклучок на најјужната — Кушка (денес Серхетабат во Туркменистан, додека највисока била Врвот на Комунизмот (денес Исмаил Самани во Таџикистан), со 7.495 м.

Просторни крајности[уреди | уреди извор]

Со острови и ексклави

Главна копнена територија

Градови

Трајно населени места

1според патеката на меѓународната датумска граница.

Висински крајности[уреди | уреди извор]

На карта[уреди | уреди извор]

Крајни точки на Русија is located in Русија
’рт Флигели
кај г. Рагдан
Нармелн
о. Ратманов
м. Чељускин
’рт Дежњов
брег на р. Педја
Певек
Дербент
Балтијск
Анадир
Крајни точки на Русија

Поврзано[уреди | уреди извор]