Големо Солено Езеро

Координати: 41°10′N 112°35′W / 41.167° СГШ; 112.583° ЗГД / 41.167; -112.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Големо Солено Езеро
Great Salt Lake
Сателитска снимка на езерото
ПодрачјеЈута, САД
Координати41°10′N 112°35′W / 41.167° СГШ; 112.583° ЗГД / 41.167; -112.583
Главни приливиМечкина Река, Јордан, Вебер
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
55,685 км2 км2
Сливни земјиСАД
Најг. должина120 km км
Најг. ширина45 km км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
4,400 км2 км2
Прос. длабочина4,9 m, кога езерото е на просечно ниво м
Најг. длабочина10 м просечно, највисоко 14 метри во 1987, најниско 7,3 метри во 1963 м
Зафатнина18,92 km3 км3
Надм. височинаисториски просек од 1,283 метри, 1,279 метри пресметано на 24 август 2006 година м
Населени местапошироките области на Солт Лејк Сити и Огден

Големо Солено Езеро — најголема солена копнена површина на западната полутопка, а со соленост од 25%, петпати е посолено од морето. Тоа претставува остаток од праисториското езеро Бонвил, кое го покривало поголемиот дел од Големиот Басен, за време на последниот леден период. Сегашното езеро опкружено е со големи песочни површини, солени платоа и мочуришта , а најголеми притоки му се реките: Бер Крик и Вебер, кои донесуваат вода од планината Восеч во источниот дел на езерото. Површината на езерото од 1964 до 1987 г. претрпе големи колебања, па затоа езерото стана двапати поголемо и достигна 6,000 км2. Насипот изграден во 50-тите години на 20 век, го раздвојуваа езерото на два дела. Помалиот, северен дел е поплиток и посолен од другиот дел на езерото.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Birds and Great Salt Lake. U.S. Geological Survey.
Библиографија
Надворешни слики
map (FWS.gov)
map (Friends of GSL
map (MrHall.com)
map (USGS.gov)
daily surface level
volume & area vs surface level
photographic survey
NASA images
research images (Westminster edu)
boating images (UTAH.com)
gulls