Брјанска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брјанска област
Знаме на Брјанската област Грб на Брјанската област
=Позиција во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 34 900 км2
Население: 1 378 941( 2002)
Главен град: Брјанск
Густина на население: 39.5 жит. на км2
Повикувачки број: 32

Брјанска област (руски:Бря́нская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Брјанск.