Прејди на содржината

А Коруња

Координати: 43°22′17″N 8°23′45″W / 43.371491° СГШ; 8.395970° ЗГД / 43.371491; -8.395970
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ла Коруња)
А Коруња
Ла Коруња
Поглед кон градот
Поглед кон градот
Грб на А Коруња
Прекар(и): A cidade de cristal
(„Град на кристалот“)
Гесло: A Coruña, a cidade onde ninguén é forasteiro
Координати: 43°22′17″N 8°23′45″W / 43.371491° СГШ; 8.395970° ЗГД / 43.371491; -8.395970
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалисија
ПокраинаА Коруња
ОкругА Коруња
Реони
Управа
 • ВидСовет
 • ГрадоначалникХавиер Лосада де Азпиазу
Површина
 • Градска37,83 км2 (1,461 ми2)
Население (2008)INE
 • Градско244,388
 • Густина6.613/км2 (17,130/ми2)
 • Метро419,800
ДемонимКоруњец
Час. појасCET (GMT +1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (GMT +2) (UTC)
Postcode15---
Повик. бр.+34 981
Мреж. местоhttp://www.aytolacoruna.es

А Коруња (галисиски: A Coruña) или Ла Коруња (шпански: La Coruña), често само Коруња — град во северозападна Шпанија, административен центар на покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Градот се наоѓа на брегот на Атлантскиот Океан. А Коруња е вториот најголем град во Галисија. Градот бил престолнина на Галисија за да се премести во средниот век во Сантјаго де Компостела.

Градот зафаќа површина од 36,8 км2 и население од 243.349 (2006). Градот бил населен уште од најрани времиња. Во времето на Римјаните бил изграден светилникот односно Хераклевата кула. За првпат во шпаско време градот се споменува во XIII век.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Предлошка:Галисија-гео-никулец