Стрелци (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стрелци
Стрелци is located in Македонија
Стрелци
Местоположба на Стрелци во Македонија
Координати 41°32′13″N 21°2′9″E / 41.53694° N; 21.03583° E / 41.53694; 21.03583Координати: 41°32′13″N 21°2′9″E / 41.53694° N; 21.03583° E / 41.53694; 21.03583
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 1421 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 6262
Шифра на КО 12071, 12571
Надм. вис. 1.079 м
Стрелци на општинската карта
Стрелци во Општина Кичево.svg

Атарот на Стрелци во рамките на општината
Commons-logo.svg Стрелци на Ризницата


Стрелци — село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Стрелци се наоѓа во областа Горно Кичево, на западните падини на Челоица.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Кичевската нахија (Nahiye-I Kirçova) и имало 29 семејства и 3 неженети, сите христијани.[1]

Во селото постои црква „Свети Врача“ којашто била подигната пред почетокот на XIV век.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Стрелци имало 95 жители, сите Албанци.[2]

Според пописот од 2002 година, Стрелци има население од 1.421 жител, од кои 1.409 биле Албанци и 12 други.[3]

На табелата е прикажан преглед на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 95[2] 582 665 752 1.173 1.563 1.274 1.421

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[5]
  • Раковце — средновековна црква и некропола;
  • Рид — средновековна црква и некропола;
  • Црква — средновековна црква и некропола;

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат изборните места бр. 793 и 793/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на овие изборни места биле запишани вкупно 1.284 гласачи.[7]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

== Иселеништво ==-->

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.225
  2. 2,0 2,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.255
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Коцо, Димче (1996). Археолошка картаг на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]