Осломејско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осломејско Езеро
Осломејско Езеро - Поглед на Осломејското Езеро
Осломејско Езеро - Поглед на Осломејското Езеро
Поглед на Осломејското Езеро
Координати 41°33′09 N°21′00
Вид вештачко
Земји во сливот Македонија
Површина 30 км2
Најг. длабочина 15 м


Осломејско Езеровештачко езеро во близина на селата Стрелци и Шутово, Македонија. Езерото влегува во групата на оформени акумулации.[1]

Езерото има настанато пред десетина години во една од депресиите на поранешниот рудник за јаглен „Осломеј“.[2]

Површина[уреди | уреди извор]

Езерото има површина од над 30.000 метри квадратни и има максимална длабочина од 15 метри.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Група автори (2016). „Езера во Македонија“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 29. ISBN 978-9989-110-90-0.
  2. Антоски, Зоран (2018-08-31). „За првпат ќе се порибува Осломејското Езеро“. Нова Македонија. Посетено на 2021-01-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°33′09″N 21°00′27″E / 41.55250° СГШ; 21.00750° ИГД / 41.55250; 21.00750